O portalu

Z dniem 10.10.2017 roku strona mlektury.pl () zmieniła domenę i swój adres na kochamjp.pl, przekształcając się w portal elearningowy o nazwie: “Kocham język polski – kochamjp.pl” (). Chce stawiać na aktywną pracę wspomagającą nauczanie i uczenie się najważniejszego przedmiotu szkolnego, jakim jest: język polski.

Idea portalu

Nazwa: “Kocham język polski – kochamjp.pl” – to manifest określający tradycje, z jakich wyrastamy i które powinniśmy szanować. Poloniści dostrzegają coraz wyraźniej, jak bardzo ważną kwestią jest utrwalanie i rozwijanie języka narodowego, który ubożejąc, powoli zaczyna zanikać i tracić prestiż. Naszą mowę zalewa angielszczyzna, wulgaryzmy, makaronizmy, skróty myślowe i różnego rodzaju slangi. Pojawienie się komunikatorów i internetu spowodowało, że młode pokolenia używają niewielkiej i ograniczonej liczby wyrazów. Spada czytelnictwo literatury, która zawsze była skarbnicą słownictwa, tworzyła mody językowe, dając społeczeństwu poczucie odrębności i dumy narodowej.

Jest wiele elementów powodujących spadek zainteresowania przedmiotem: język polski wśród uczniów. Porównanie go z nauczaniem języka angielskiego wypada na niekorzyść. Uczniowie na języku angielskim są podzieleni na grupy, mając dobry kontakt z nauczycielem. Nie muszą czytać lektur a podręczniki, przewyższające ceną podręczniki do języka polskiego, przypominają komiksy zawierające wiedzę w pigułce i niewielką powtarzającą się liczbę ćwiczeń. Cechą nauczania języka angielskiego jest ekspozycja współczesności, ozdabianie dialogów czy nawet gramatyki zdjęciami z XXI wieku. Z kolei na zajęciach z języka polskiego nauczyciele mają przed sobą tłum uczniów uważających, że znają już język rodziców i nie muszą się go uczyć. Dodatkowym obciążeniem jest nakaz czytania lektur, aby poszerzać zasób słownictwa. Uczniowie nie chcą wypełniać tego zadania, skazując się na częste porażki, tracąc w ten sposób zapał do pracy. Największą wadą nauczania języka polskiego w szkołach jest wyraźny bojkot współczesności na rzecz przeszłości. Koncentracja na historii literatury zamiast na współczesności to w zasadzie dominanta nastroju zniechęcającego do podejmowania wysiłku poznawczego.

“Kocham język polski – kochamjp.pl” to portal pragnący popularyzować nowoczesne metody nauczania i uczenia się języka polskiego, aby wzbogacać polskie dziedzictwo narodowe, dodając przedmiotowi szkolnemu wagi i prestiżu.

Geneza strony

Historycznie pierwszą częścią portalu było opracowanie epok literackich i mini słownik terminów literackich – 1992/3. Po latach dołączyło opracowanie wybranych lektur i wierszy – 2008/10. Strona o epokach literackich, później blog poświęcony analizie wierszy i streszczeniom lektur zmienił się w portal. Jego ważnym elementem jest opracowanie części mowy na tablicach multimedialnych na stronie czm.kochamjp.pl (wcześniej w domenie czesci-mowy.pl – 2011/15). Najnowsze elementy strony to Otwarty portal e-learningowy “Kocham język polski” – kochamjp.pl (poprzednio: “Jak pisać” – jp.kochamjp.pl / bloger.kochamjp.pl w domenie: projektyedukacyjne.eu – 2012 – 2014).

Nowością systemu dydaktycznego są rzutniki i tablice multimedialne. Można ich używać, wyświetlając artykuły portalu kochamjp.pl podczas zajęć szkolnych. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwiać nauczycielom i uczniom dostęp do ważnych na lekcjach treści (spisy, streszczenia, plany lektur, syntezy), zawierają też przejścia do ciekawych miejsc sieci (Wikipedia – bibliografie, Wolnelektury). Syntezy epok literackich zawierają grafikę atrakcyjną dla wykładów. Większość pojęć we wpisach linkuje do słownika terminów literackich online, co precyzuje hasła i pozwala na dokonanie notatek w zeszycie – lub szybkie powtarzanie materiału.

Dawna nazwa

Nazwa mlektury [mlektury] została utworzona w 2008 roku na wzór mbooki [embuki]: mobile (z j. ang. mobile phone – telefon przenośny, potocznie – komórka), book (z j. ang. – książka) – książka elektroniczna do czytania w telefonie = mbook, czyli specjalna aplikacja dostosowana do rodzajów telefonów i różnorodnej wielkości wyświetlaczy monochromatycznych i kolorowych. Portal mlektury.pl to na początku strona www, na której znajdowały się linki prowadzące do pobieranych na telefon aplikacji z epokami i opracowaniami lektur. Po pobraniu i instalacji na wyświetlaczach pojawiało się menu typu:

Starsze modele telefonów Telefony z kolorowymi wyświetlaczami Typy mbooków

Jak na początki XXI w. były to aplikacje awangardowe. Pobieranie na telefon komórkowy o niewielkiej pamięci wewnętrznej liczonej w kilobajtach nie było jednak popularne. Mówimy o czasach, gdy każda zaczynająca się minuta rozmowy telefonicznej kosztowała około 3 zł., nie było smartfonów i internetu w komórkach. Do każdego typu wyświetlacza i telefonu należało wykonać odpowiednią grafikę. Aktualnie opracowania zawarte na stronie są odczytywane przez każdego posiadacza smartfona z dostępem do internetu.

Dlaczego mlektury? Polski odpowiednik wyrazu: mbook – mksiążka brzmiał wówczas sztucznie i w ogóle się nie przyjął, także z racji pisowni: ę, ż – obcej dla angielskiego języka programowania. W takich okolicznościach powstała domena: kochamjp.pl mająca oznaczać, iż chodzi o “mobilne lektury”, czyli lektury i opracowania do pobrania na/do telefon/u jako aplikacje.

Zdanie widniejące pierwotnie na stronie głównej: “Opracowania epok literackich i lektur na telefon” – internauci nie znający terminu “mbook” odczytywali jako ogłoszenie: “Pisanie na telefoniczne zamówienie”, co mijało się z prawdą. Na rynku księgarskim i w internecie istniało (i istnieje) wiele opracowań lektur (ściąg, bryków) dla uczniów wszystkich typów szkół – nie funkcjonowały jednak jako aplikacje na telefon komórkowy – mbooki.

Komentarze na kochamjp.pl

Strona jest moderowana. Zachęcam do komentowania artykułów. Do publikacji przyjmowane są tylko komentarze merytoryczne, czyli dyskusje na temat treści artykułu lub komentarza. Jeśli użytkownik wysyła komentarz wulgarny, pusty lub o treści typu: “Ja mam to w nosie!” oraz gdy podaje adres mailowy typu xxxeee@eqe.ew, program antyspamowy zatrzymuje taki komentarz i automatycznie banuje adres IP autora. Oznacza to, iż strona kochamjp.pl będzie dla niego niewidoczna i nie będzie mógł z niej korzystać.

Pliki cookie, polityka prywatności  i RODO na stronie REGULAMINU

Formularz kontaktowy