zeszyty

zeszyty.kochamjp.pl to nowa usługa dla zainteresowanych osób zajmujących się edukacją, prowadzeniem kursów, zajęć czy wykładów. Dla nauczyciela, instruktora, wykładowcy jak znalazł.

Zeszyt to miejsce, w którym słuchacze, kursanci, uczniowie znajdą materiały dydaktyczne i zadania. Umożliwiają one także organizowanie testów, kartkówek, sprawdzianów, egzaminów próbnych itd.

Zakup usługi i opłata za zeszyt

W bieżącym roku szkolnym działania konkursowe i zeszyty portalu kochamjp.pl mają charakter nieodpłatny, ale nie są darmowe.

Pomagamy Antosiowi Dziaczukowi, niemowlakowi walczącemu z SMA. Do zakupu usługi wystarczy przesłać na poniżej umieszczony adres e-maila z zamówieniem i screenem (zdjęciem) dowodu wpłaty na konto Antosia: z siepomaga.pl (nazwa szkoły, nazwisko zamawiającego) lub dowód przelewu, na którym obok nazwy/nazwiska wpłacającego będzie także adres kochamjp.pl

UWAGA!

Kwota wpłaty za jeden zeszyt z tytułem dzierżawy do końca czerwca 2022 to 60 zł.

Wyślij zgłoszenie mailem ze screenem wpłaty dla Antosia z widocznym na screenie dopiskiem kochamjp.pl

Antoś chce żyć
Antoś chce żyć normalnie

Po przesłaniu zamówienia i dowodu wpłaty, po jego weryfikacji, włącza się procedura przesyłania parametrów zeszytu/ów. Administrator kontaktuje się mailowo z klientem, przyszłym prowadzącym i zarządzającym wykupionymi zeszytem/zeszytami. Zamawiający otrzymuje umowę o dzieło i/lub rachunek, a także telefon kontaktowy do administratora.

Najważniejsze kwestie w pytaniach i odpowiedziach

1. Kto może założyć zeszyt?

Każdy użytkownik zamawiając usługę, płacąc za nią wg stawek, otrzymuje dostęp do zeszytu/ów, stając się „Prowadzącym”. W tym roku chodzi o pieniądze dla Antosia.

2. Co oznacza bycie prowadzącym?

Prowadzący jest właścicielem, zarządza treścią i zawartością zeszytu, stosując odpowiednie narzędzia, aby przygotować się do kursu, lekcji, wykładu, testu czy konkursu dla uczniów.

3. Jak zacząć korzystać z zeszytu?

Można skorzystać z samouczka napisanego dla potrzeb zeszytów, aby rozpocząć samodzielnie prowadzić zeszyt.

4. Jaka jest struktura i bezpieczeństwo danych osobowych?

Zeszyty są oparte na moodle, systemie open source najbardziej popularnym i bezpiecznym w świecie edukacji. Korzystają z niego niemal wszystkie uczelnie w Polsce.

Kłódka przy adresie na pasku przeglądarki oznacza dodatkową ochronę protokołem ssl. W regulaminie portalu szczegółowo omówiono zasady.

5. Kto wpisuje słuchaczy, uczniów do zeszytu?

Słuchacze i uczniowie powyżej 13. lat zakładają konta samodzielnie. Opis tej procedury znajduje się na stronie „Logowanie i zakładanie konta”. Następnie zapisują się do zeszytu wskazanego przez prowadzącego po uprzednim podaniu hasła.

Dla uczniów poniżej 13. roku życia konta zamawia nauczyciel (prowadzący) – nieodpłatnie, stając się administratorem tychże kont. Wszystkie są bowiem zapisane i funkcjonują w oparciu o jego adres e-mail.

6. Skąd wziąć hasło do zeszytu?

Zamawiający usługę Prowadzący otrzymuje hasło do zeszytu i pomocy, gdzie znajdują się lub znajdą pożądane informacje na temat użytkowania zeszytu. Następnie:

  1. zaprasza do siebie swoich uczniów, słuchaczy lub studentów, podając im adres strony zeszyty.kochamjp.pl, gdzie założą sobie konta;
  2. poda numer zeszytu i hasło dostępu do niego;
  3. wyjaśni zasady pracy z zeszytem, wskaże zasoby i ich zastosowanie.

7. Jaki poziom znajomości moodle musi posiadać prowadzący?

Na początku poziom można określić mianem optymistyczny lub otwarty, czyli żaden, ale charakteryzujący kogoś, kto chce się rozwijać. Postępując krok po kroku, wzorując się na poradniku pomocy, w ciągu „kilku chwil” każdy „ogarnie” podstawy i zasady posługiwania się narzędziami pracy w zeszycie.

8. Po co zeszyty online, skoro są teamsy itp.?

Tak, dzisiaj są teamsy, ale jutro może ich nie być – z różnych powodów. Jednak praca na silniku moodle jest o wiele prostsza i bardziej intuicyjna dla twórców zajęć i prowadzących. Ponadto warto dzisiaj się nauczyć, aby jutro prowadzić swoje zeszyty na stronie np. szkoły.

I jeszcze: formy papierowe zeszytów są przestarzałe. Zakładając zeszyt online, ratujemy przyrodę, ale też oszczędzamy czas, bo przecież za rok do zeszytu zaprosimy „na gotowe” kolejne klasy.

9. Czy można korzystać z kilku zeszytów?

Ile klas, grup czy zespołów pracujących, tyle zeszytów powinien/może założyć sobie prowadzący.

10. Czy można podzielić zeszyt na mniejsze zeszyty?

Nie można, ale można zamówić dwie grupy w zeszycie dla podziału, jaki istnieje w klasie: prowadzimy dwie grupy językowe, informatyczne, więc potrzebujemy zeszytu z dwoma grupami.

Większa ilość grup niż dwie w zeszycie ma związek z kolejną wpłatą na siepomaga.pl.

11. Ile materiału można wkleić do zeszytu?

Tyle, ile potrzebujemy do zajęć. Najlepiej korzystać dodatkowo z chmury informatycznej, aby linkować do materiałów „ciężkich” – graficznych, filmowych itp.

12. Jaka jest najlepsza rozdzielczość dla zdjęć i plików graficznych, multimediów w zeszycie?

Wyrazista, ale jak najmniejsza i jak najlżejsza z uwagi na korzystanie uczniów podczas nauki ze smartfonów – mniej więcej maks. 800×600 pikseli. Zdjęcia o dużej rozdzielczości dają zajęcie procesorowi, pamięci a co za tym idzie także zużywają baterie telefonów.

13. Czy można robić sprawdziany online w zeszycie?

Do tego powstały zeszyty i moodle w pierwszej kolejności, aby dostarczać wiedzę i sprawdzać, diagnozować postępy w nauce. Sprawdziany, kartkówki, prace pisemne, egzaminy, matury próbne itp. to dla pracy na platformie „chleb powszedni”.

14. Jak współpracować z teams.com lub skypem?

Logujemy się do zeszytu wraz z uczniami a w przeglądarce uruchamiamy platformę komunikacyjną, aplikację na komputerze czy w swoim smartfonie. Łączymy się głosowo i obrazem, ale tak czy inaczej lekcję wytycza zeszyt i zapisane w nim aktywności.

15. Najważniejsze zalety zeszytów?

Zalet jest wiele, ale najczęściej dostrzegana to nowoczesność prowadzenia zajęć i podwyższenie ich stopnia atrakcyjności a ponadto możliwość archiwizacji zawartości, aby wykorzystać to samo w ciągu kolejnych lat pracy.

16. Czy można pobrać swój zeszyt, aby go później wykorzystać lub podać dalej znajomym, odtworzyć na innej stronie, sprzedać?

Tak, oczywiście.

17. Jaka jest możliwość pracy w zeszycie na smartfonie?

Dla uczniów od lat czytanie i pisanie, rozwiązywanie testów, sprawdzianów, pisanie krótszych prac, konkursów edukacyjnych przebiega bez zarzutów. Od strony prowadzącego wygląda to podobnie.

18. Czy można administrować zeszytem, używając smartfona czy tabletu?

Tak, administrować, kontrolować pracę uczniów, prowadzić zajęcia, zerkając i omawiając treści, ale do wprowadzania i przygotowywania danych obszernych, tekstowych najlepiej pracować na komputerze PC czy laptopie.

19. Czy zeszyty.kocham.jp.pl można przeglądać na ekranie telewizora?

Tak, zeszyty są dostępne na każdym rodzaju wyświetlaczy, jeśli mają odpowiednie połączenie z internetem. Podobnie można je wykorzystywać przy pomocy rzutników multimedialnych w trakcie zajęć, wykładów, wspólnego rozwiązywania zadań itp.

20. Jakie dodatkowe aplikacje należy mieć, aby korzystać z zeszytów?

Zeszyty działają jak każda inna strona www, zatem do ich przeglądania i administracji wystarcza przeglądarka. Żadne inne dodatkowe oprogramowanie nie jest potrzebne.