Napisz do dorosłych list, w którym pomożesz im zrozumieć świat młodego człowieka

Autor: Kacper Kozioł

Drodzy dorośli!

Jako młodzi ludzie, dopiero poznający ten świat, wiemy, że nie zawsze podoba Wam się to, w jaki sposób to robimy. Zdarza się też, że nie do końca nas rozumiecie czy akceptujecie nasz punkt widzenia. Uważacie, że błądzimy, zamiast korzystać z Waszego doświadczenia. Rodzi to potem różne nieporozumienia, konflikty, starcia. Chcielibyśmy zatem pokazać Wam, jak widzimy otaczającą nas rzeczywistość i tym samym pomóc zrozumieć naszą perspektywę, tak przecież różną od Waszej.

Obecnie świat się zmienia i to w tempie, którego człowiek jeszcze kilka pokoleń temu nie byłby sobie w stanie wyobrazić. Nasz świat, świat młodych ludzi, jest zatem zupełnie inny od tego, w których wy się wychowywaliście. Zachodzą szybkie zmiany technologiczne i światopoglądowe, rzeczy dzieją się z dnia na dzień, przepływ informacji jest błyskawiczny. Zatem nie oczekujcie, że będziemy reagowali tak samo, jak Wy swojego czasu. Jest to po prostu niemożliwe, ponieważ świat, jaki Wy wtedy oglądaliście, po prostu nie istnieje. W związku z tym my też jesteśmy inni i tak naprawdę jest to naturalny proces. Prosimy, zrozumcie to i dajcie nam przestrzeń na bycie sobą. Zaakceptujcie to, że nasze życia są inne, pełne technologii i wierzymy w inne rzeczy.

Doskonale wiemy też, że jako dorośli przewyższacie nas doświadczeniem i chcecie dla nas jak najlepiej. Pewnie już też sami nie pamiętacie, że w czasach Waszej młodości rodzice także chcieli się z Wami podzielić swoimi dobrymi radami, a Wy uważaliście, że wiecie lepiej. Was także to niecierpliwiło, irytowało, prowokowało do buntu. Pozwólcie nam zatem na to samo – na odkrywanie świata na własną rękę i czasami bolesne przekonywanie się na własnej skórze o jego prawdziwej naturze. Nie zastąpi to bowiem nawet najlepszej dobrej rady, ponieważ są takie sprawy, które po prostu samemu trzeba przeżyć. 

Nasz świat jest inny, dla Was dziwny, szybki, specyficzny, niezrozumiały. Nie oznacza to jednak, że nie ma tam dla Was już miejsca. Ono zawsze będzie! Ale przede wszystkim chcemy urządzić się po swojemu, zgodnie z tym, w co wierzymy. Konieczne jest zrozumienie, że technologia, nowoczesne telefony i komputery nie opuszczą już nas, a dla naszego pokolenia stały się już podstawowym narzędziem pracy. Narzekanie na to nie jest zatem rozwiązaniem, a sprawi jedynie, że konflikty i nieporozumienia między nami będą narastały. Wszyscy tymczasem skorzystamy na zgodzie i współpracy.

Drodzy dorośli, sami zapewne już widzicie, że mimo odmiennych czasów, tak naprawdę nie różnimy się od Was sprzed wielu lat. Zrozumienie tego może być kluczem do naszego porozumienia, podobnie jak pogodzenie się z tym, że wszystko się zmienia wokół nas. Zatem nie denerwujcie się na nas i spójrzcie na nasze pokolenie łaskawszym okiem. Dajcie nam więcej przestrzeni i pozwólcie szukać własnych dróg. Zobaczycie, że to właśnie jest kluczem do porozumienia.

Pozdrawiamy Was, 
młodzi ludzie.