Kokosz – charakterystyka

Janusz Christa to autor powieści graficznej zatytułowanej „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”, która opowiada o przygodach dwóch tytułowych wojów oraz ich kasztelana, czyli Mirmiła. Kokosz to jedna z głównych i tytułowych postaci, odgrywa zatem ważną rolę w przedstawionych w komiksie historiach. 

Kajko – charakterystyka

„Kajko i Kokosz. Szkoła latania” to znana polska powieść graficzna autorstwa twórcy komiksów, Janusza Christy. Album ten opowiada o przygodach tytułowych wojów oraz ich kasztelana, Mirmiła, gdy udają się oni do Wyższej Szkoły Latania. Kajko to jeden z najważniejszych wojów, jacy pojawiają się na stronach komiksu.

Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność stwierdzenia, że warto pomagać innym. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.

Jednym z powszechnie znanych powiedzeń jest to, że warto pomagać. Znaczy to, że bezinteresowna pomoc, jaką udziela się innym, to coś, co zdecydowanie powinno się robić. Nawet jeśli nie ma się z tego bezpośrednich korzyści, to wsparcie udzielone innym jest dobre i słuszne. Można zatem stwierdzić, że to stwierdzenie jest prawdziwe.

Kajko i Kokosz. Szkoła latania – streszczenie

„Kajko i Kokosz. Szkoła latania” to powieść graficzna autorstwa Janusza Christy, polskiego rysownika i autora komiksów. “Szkoła latania” to pierwszy album z tej serii, który ukazał się w roku 1981. Opowiada on o przygodach przygodach dwóch wojów, czyli tytułowych bohaterach o imionach Kajko i Kokosz. W fabule pojawiają się także inne postaci, takie jak zbój Łamignat, czy jego żona, czarownica Jaga.

Calineczka – streszczenie i morał

Hans Christian Andersen to znany duński twórca, który zasłynął jako autor klasycznych baśni. Jedną z nich jest „Calineczka”, czyli opowieść o maleńkiej dziewczynce narodzonej z ziarna. Po raz pierwszy baśń ta wydana została w roku 1835. Od tego czasu doczekała się wielu tłumaczeń, wznowień, adaptacji oraz przeróbek. Oryginalny tytuł opowieści brzmi „Tommelise”.

Lilla Weneda – streszczenie

„Lilla Weneda” to romantyczny dramat autorstwa Juliusza Słowackiego z roku 1839, wydane w 1840 roku w Paryżu. Dzieło to stylizowane było na mit i czerpało inspirację z wierzeń celtyckich czy mitologii nordyckich, nawiązywało także do losów powstania listopadowego.

Dzieje i przemiana Jacka Soplicy

Jacek Soplica jest głównym bohaterem epopei narodowej Adama Mickiewicza zatytułowanej „Pan Tadeusz” i wydanej po raz pierwszy w roku 1834. Jest to postać dynamiczna, przeszła bowiem przemianę i z nieszczęśliwego kochanka zmieniła się w bojownika o wolność zniewolonej ojczyzny. Dzieje Jacka Soplicy stanowią wyjątkowo dramatyczną opowieść, bohater popełnił bowiem w swoim życiu wiele błędów.

Górą Edek – streszczenie

Marek Nowakowski jest twórcą wielu opowiadać, a jednym z nich jest tekst Górą „Edek”, opublikowany w tomie „Prawo prerii” z roku 1999. Tytuł dzieła nawiązuje do słynnego dramatu Sławomira Mrożka, czyli do „Tanga”, w którym jeden z bohaterów nosił właśnie imię Edek. Utwór Nowakowskiego zawiera w sobie trafną diagnozę otaczającej autora rzeczywistości.