Chmury – streszczenie

Autor: Marta Grandke

Arystofanes jest znanym starożytnym autorem komedii. “Chmury” to jego trzecie zachowane dzieło, które przetrwało do naszych czasów i doczekało się wielu tłumaczeń. Powstały one około V wieku przed naszą erą. W tej komedii Arystofanes zdecydował się na wyrażenie krytyki młodego pokolenia Ateńczyków i wskazuje sofistów wraz z Sokratesem jako osoby odpowiedzialne za ten stan rzeczy. Sama historia skupia się na postaci rolnika, który boryka się z długami zaciągniętymi przez jego syna. 

Chmury – streszczenie krótkie

Sztuka opowiada o losach Strepsjadesa, rolnika mieszkającego w Atenach z synem, Fejdipidesem. Syn uwielbia hazard i konie, na które najpierw przeznacza własny majątek, a następnie zaczyna zaciągać długi w imieniu ojca.

Zrozpaczony rolnik nie jest w stanie ich opłacić, myśli o samobójstwie. Wpada jednak na pomysł pobrania nauk u sofistów i Sokratesa. Ma nadzieję, że zdobędzie wiedzę, która pozwoli mu rozwiązać swój problem. Niestety nie radzi sobie z nauką i Sokrates go oddala. Strepsjades wierzył bowiem we wszystko bezkrytycznie, nawet w to, że chmury są bogami.

Strepsjades próbuje następnie namówić do nauki swojego syna. Udaje mu się to dopiero po kolejnych prośbach, bo chłopak początkowo mu odmawia. Fejdipides pobiera nauki u sofistów i ostatecznie zdobywa wiedzę z retoryki potrzebną mu do wygłoszenia mowy w sądzie i obronienia ojca. Udaje mu się to.

Jednak Fejdipides zmienia się pod wpływem nauk w szkole Sokratesa, staje się niemiły i arogancki. Pewnego dnia dochodzi do kłótni między ojcem i synem. Spierają się oni o to, czy w przypadku literatury lepszy jest Eurypides czy Ajschylos. W trakcie sprzeczki Fejdipides wpada w szał i bije własnego ojca. Tłumaczy to faktem, że należy karać starszych i dzieci w przypadku ich niewłaściwego zachowania.

Zrozpaczony Strepsjades zaczyna modlić się do chmur, które uważa za bogów. Okazują się one być tylko przykrywką i bogowie odpowiadają – sprawdzali tylko lojalność Strepsjadesa. Mężczyzna błaga ich o wybaczenie, a potem próbuje naprawić swoje błędy. Prowadzi to między innymi do podpalenia przez niego budynku szkoły Sokratesa.

Chmury – streszczenie szczegółowe:

Kłopoty finansowe Strepsjadesa

Głównym bohaterem komedii jest Strepsjades – starszy rolnik, który wraz z synem – Fejdipidesem – mieszka w Atenach. Niestety jego życie zakłócają kłopoty. Fejdipides kocha bowiem konie i hazard ponad wszystko inne i w związku z tym wydał na nie cały swój majątek. Ma niestety pecha i zawsze przegrywa, obstawiając na wyścigach. Jego namiętność trwa jednak dalej, zaczyna więc zaciągać liczne pożyczki na imię swego ojca.

Strepsjades jest zrozpaczony, ponieważ nie stać go na spłatę długów. Zaczyna rozważać nawet samobójstwo. Rolnik wpada jednak na pomysł posłania do szkoły sofistów syna, by ten nabrał wiedzy i umiejętności niezbędnych do wybronienia ojca w sądzie. Fejdipides z niesmakiem odmawia, więc Strepsjades sam postanawia rozpocząć naukę.

Dodaj komentarz