Lilla Weneda – streszczenie

Autor: Marta Grandke

„Lilla Weneda” to romantyczny dramat autorstwa Juliusza Słowackiego z roku 1839, wydane w 1840 roku w Paryżu. Dzieło to stylizowane było na mit i czerpało inspirację z wierzeń celtyckich czy mitologii nordyckich, nawiązywało także do losów powstania listopadowego. Stanowiła ona kontynuację pomysłu Słowackiego na kronikę opisującą baśniowe dzieje narodu Polskiego i była jej kolejną częścią, zaraz po „Balladynie”. Opisuje ona historię skłóconych rodów Wenedów oraz Lechitów, a także ich walkę o ziemię i wpływy. Główną bohaterką jest tytułowa Lilla Weneda.

Lilla Weneda – streszczenie krótkie

Akcja dramatu zaczyna się od przepowiedni starszej siostry Lilli Wenedy, czyli Rozy. Wieszczy ona upadek rodu Wenedów i przegraną walkę z Lechitami. Nadchodzą harfiarze, którzy informują Lillę o uwięzieniu jej ojca, Derwida oraz braci, Lelum i Polelum – są w niewoli u Lechitów. Tam król Derwid rozmawia z królem Lechem o zachodnich ludach.

Lilla przybywa do zakonnika Gwalberta i prosi go o pomoc. By pomóc ojcu i braciom dziewczyna składa śluby czystości Maryi. Tymczasem Gwinona i Lech zastanawiają się, co zrobić z więźniami. Ma o tym zdecydować Gwinona, którą rozwściecza Derwid. Na zamku pojawia się Lilla. Równocześnie Roza znów zaczyna wieszczyć o śmierci i o złotej harfie Derwida. Przepowiednia spełnia się, ponieważ Ślaz zabija Salmona, po czym udaje się do zamku Lechitów.

Lech chce się mścić na Lechitach. Lilla proponuje mu wyzwanie – jej bracia muszą rzucać toporami w łańcuch skuwający ich ojca i przeciąć go. Udaje się to i Lelum i Polelum odzyskują wolność.

Nadchodzi wieść, że wśród Wenedów zrodził się rycerz z dwiema głowami i dwoma sercami. Lechitom nie udaje się zabić Derwida, a Lilla prosi o jego wolność. Król musi jednak wybrać między córką i harfą, nie chce zostawić instrumentu. Lilla ma przyprowadzić Lechona, syna Lecha w zamian za harfę. Lechon zostaje jednak zabity przez Wenedów w trakcie walki. Lilla próbuje jednak odzyskać harfę od Gwinony i zostaje przez nią zabita. Gdy odkrywa to Derwid, to popełnia samobójstwo. Następnie giną Gwinona, Lelum i Polelum, a nad polem bitwy ukazuje się Maryja. Roza rzuca Lechowi łańcuch, którym skuto jej ojca.

Lilla Weneda – streszczenie szczegółowe

Przepowiednia Rozy i początek konfliktu

Dodaj komentarz