Lilla Weneda – bohaterowie

Autor: Marta Grandke

„Lilla Weneda” to romantyczny dramat autorstwa Juliusza Słowackiego. Razem z „Balladyną” miał on stanowić część cyklu z kronikami opisującymi baśniowe pradzieje Polski. W utworze tym Słowacki wykreował wiele wiarygodnych i pogłębionych bohaterów, zarówno z pierwszego jak i z dalszego planu.

Lilla Weneda – to główna i tytułowa bohaterka dramatu. Lilla jest córką króla Wenedów, siostrą Rozy, Lelum i Polelum. To prawdziwa władczyni, która działa w trudnej sytuacji, starając się pamiętać o losach swojego ludu. Ginie zabita przez zrozpaczoną Gwinonę. Słowacki opisuje ją jako osobę młodą, delikatną i skromną, ale jednak także zdecydowaną i mężną. Jej śmierć powoduje rozpacz jej ojca i braci, ale jest ona honorowa. Lilla jest gotowa na wszystko, by uwolnić Derwida.

Derwid – król Wenedów, ojciec Lilli, Rozy oraz braci Lelum i Polelum. W trakcie trwania dramatu dostaje się do niewoli u Lechitów. Nie rozstaje się ze swoją złotą harfą, która zagrzewa jego poddanych do walki. Walczy do samego końca i jest człowiekiem wiernym swoim przekonaniom, wytrwałym i mężnym.

Roza Weneda – siostra Lilii Wenedy, która jest wieszczką i kapłanką ludu Wenedów. To ona wróży upadek swojego rodu i narodziny mściciela. Roza jest jedyną osobą ze swojej rodziny, która przeżywa walkę z Lechitami. Jest także osobą bezwzględną i zdeterminowaną, by wypełnić swoje przepowiednie.

Lelum – jeden ze starszych braci Lilli, najprawdopodobniej bliźniak Polelum. Razem z bratem i ojcem przebywa w niewoli Lechitów. To człowiek odważny i niezłomny, wierny swoim ideałom. W bitwie z Lechitami ginie jako pierwszy z braci.

Polelum – także starszy brat Lilli, prawdopodobnie bliźniak Lelum. Nie różni się od niego zbytnio charakterem, jest tak samo niezłomny i mężny. Gdy widzi śmierć brata, prosi niebiosa o podobny los i zostaje trafiony piorunem.

Dodaj komentarz