Zygmunt Krasiński nazwał Lillę Wenedę „Antygoną słowiańską”. Czy zgadzasz się na takie określenie? Jakie są podobieństwa, a jakie różnice między bohaterkami Słowackiego i Sofoklesa?

Autor: Marta Grandke

„Antygona” to antyczny dramat autorstwa Sofoklesa, a z kolei „Lilla Weneda” to romantyczne dzieło Juliusza Słowackiego. Utwory te dzieli od siebie wiele epok, a mimo to Zygmunt Krasiński odnalazł w głównej bohaterce dramatu Słowackiego podobieństwo do jej starożytnej poprzedniczki, Antygony. Wyszczególnić można bowiem wiele aspektów, które łączą ze sobą Lillę Wenedę i Antygonę. Przede wszystkim obie były głównymi bohaterkami dramatów, pochodziły z rodów królewskich i stanęły przed koniecznością dokonania wyborów w imię swojej rodziny.

Antygona była córką Edypa. Jej bracia zginęli w konflikcie o tron pozostawiony przez ojca. W wyniku tej walki nowy władca, Kreon, zakazał pochówku jednego z braci, Polinika. Było to niezgodne z prawem boskim i Antygona nie zgodziła się na to. Spotkał ją za to wyrok śmierci, ale bohaterka poświęciła się, by wypełnić wolę bogów i nie dopuścić do zbezczeszczenia ciała brata. Wszystko to robiła też z miłości do rodziny.

Lilla Weneda dzieli z Antygoną wiele cech. Podobnie jak ona kocha swoją rodzinę i jest gotowa poświęcić dla niej życie. Obie bohaterki stają także w obliczu dylematu, który nie ma rozwiązania. Lilla Weneda jest bowiem zaangażowana w walkę pomiędzy Wenedami i Lechitami, wie również, że jej ród czeka upadek. Podobnie jak Antygona jest inteligentna i zdeterminowana, próbuje zrobić wszystko, co tylko się da, by odmienić prześladujące ją fatum. Jednak ostatecznie musi mu się poddać. Losy rodu Labdakidów i Wenedów muszą się dopełnić, bez względu na rozpaczliwe działania Lilli i Antygony.

Obie bohaterki cechują się męstwem, szlachetnością, odwagą oraz śmiałością, która każe im podejmować ryzykowne działania. Nie cofną się przed niczym, są zdeterminowane i działają zgodnie ze swoimi założeniami. Obie jednak niestety czeka nieunikniona klęska, a ostatecznie także śmierć. Lilla i Antygona poświęcają się dla własnych rodzin, chcąc je uratować przed najgorszym. Giną w imię wyższych racji, które stanowią dla nich nadrzędną wartość, ważniejszą, niż wszystko to, co liczy się na ziemi. Obie giną też bardzo młodo, jako dziewczęta, które nie zaznały pełnego życia. Różniło je jednak podejście do przeciwników – Lilla korzystała z dyplomacji, a Antygona walczyła bezpośrednio.

Jak widać, Lilla Weneda i Antygona mają ze sobą wiele wspólnych cech, mimo iż dzieli je wiele wieków. Pewne wartości i historie są uniwersalne i kolejny twórcy wykorzystują je w swoich dziełach, pokazując czytelnikom, co jest tak naprawdę ważne.

Dodaj komentarz