Sinobrody – streszczenie i morał

Autor: Marta Grandke

Charles Perrault jest jednym ze znanych twórców baśni, które są czytane przez kolejne pokolenia także we współczesnych czasach. Jedno z jego dzieł to wyjątkowo okrutna opowieść zatytułowana “Sinobrody”. Opowiada ona o mężczyźnie, który mordował swoje żony. Uczy ona czytelnika o tym, że czasami należy powściągnąć swoją ciekawość, ponieważ może ona doprowadzić do zguby.

Sinobrody – streszczenie krótkie

Pewien mężczyzna, Sinobrody, poszukiwał żony, nie cieszył się jednak uznaniem w towarzystwie. Któregoś dnia zapytał szlachciankę o rękę jednej z jej córek. Ostatecznie na propozycję zgodziła się młodsza z nich, Stella, skuszona wizją sporego majątku Sinobrodego. Jakiś czas po ślubie mężczyzna wyjechał. Wcześniej wręczył żonie klucze do wszystkich pomieszczeń w domu, ale zabronił wchodzić do jednego z nich. Wiedziona ciekawością Stella złamała zakaz i odkryła w komnacie ciała zamordowanych poprzednich żon Sinobrodego. Ze strachu upuściła klucz w kałużę krwi, przez co zabrudził się on. Widząc te plamy, Sinobrody dowiedział się o tym, co zrobiła jego żona i zapowiedział, że ją zabije. Stella poprosiła o chwilę modlitwy, a w rzeczywistości zapytała siostrę, czy widzi ich nadjeżdżających braci. Mężczyźni przybyli w ostatniej chwili i zabili Sinobrodego.

Sinobrody – streszczenie szczegółowe

Propozycja małżeństwa

Pewien zamożny mężczyzna, Sinobrody, nie cieszył się zbytnią sympatią w okolicy, ale szukał nowej żony. Poprosił jedną ze szlachcianek o to, by mógł wyjść za jedną z jej dwóch córek. Ostatecznie na propozycję zgodziła się młodsza z nich, Stella. Przekonał ją do tego znaczny majątek Sinobrodego i tak została jego żoną. 

Odkrycie tajemnicy

Po ślubie Sinobrody wyjechał w interesach. Zostawił żonie klucze do wszystkich pomieszczeń w domu, ale zabronił wchodzić do jednego z nich. Stella była jednak tak ciekawa, że i tak tam zajrzała. Odkryła tam ukryte ciała poprzednich żon Sinobrodego, które zostały przez niego zamordowane. Ze strachu upuściła klucz i zabrudziła go krwią, a dzięki temu mąż dowiedział się o tym, co zrobiła.

Ratunek braci

Stella próbowała odwlec moment, w którym Sinobrody miał zamiar ją zabić i poprosiła o czas na modlitwę. W rzeczywistości czekała na przyjazd braci, którzy zdążyli w ostatniej chwili i zamordowali Sinobrodego, ratując siostrę.

Sinobrody – morał

Zbytnia ciekawość może czasami prowadzić człowieka do zguby.

Dodaj komentarz