Kopciuszek – streszczenie

Autor: Marta Grandke

Jedną z najbardziej znanych baśni wciąż niezmiennie pozostaje „Kopciuszek” autorstwa Charlesa Perraulta. Bajka ta doczekała się wielu wersji i adaptacji, ale to tekst pióra francuskiego twórcy z roku 1697 najbardziej zapadł w pamięć czytelnikom. To właśnie Perrault dodał do klasycznej wersji szklany pantofelek, który Kopciuszek gubi w trakcie ucieczki z balu. Poza tym autor przekazał swoim odbiorcom inne tradycyjne elementy tej baśni. Jego Kopciuszek jest więc źle traktowany przez macochę i przyrodnie siostry, a jego los zmienia dopiero poznanie pięknego księcia na balu.

Kopciuszek – streszczenie krótkie

Główna bohaterka, Kopciuszek, to córka szlachcica, który pewnego dnia poślubia nieprzyjemną, wyniosłą kobietę. Macocha i jej dwie córki bardzo źle traktują Kopciuszka – każą jej zajmować się domem, obsługiwać je, zmusiły ją też do zamieszkania na zimnym strychu. Z tego powodu dziewczyna zaczęła sypiać obok pieca i zyskała przezwisko Kopciuszka.

Tymczasem w królestwie rozeszła się wieść, że książę szuka żony. Z tej okazji wydano bal, na który zaproszono wszystkie szlachetnie urodzone panny. Wybrały się tam między innymi siostry Kopciuszka. Dziewczyna pomagała im wystroić się, mimo to one wciąż ją wyśmiewały i nie pozwoliły jej jechać ze sobą. Jednak gdy Kopciuszek zaczął płakać, pojawiła się matka chrzestna – wróżka – która wyczarowała jej suknię, powóz i służbę. Był jednak jeden warunek – czar znikał o północy i wtedy dziewczyna musiała wrócić do domu.

Kopciuszek udał się więc do zamku, gdzie tańczył z księciem. Następnego dnia sytuacja powtórzyła się, a dziewczyna zapomniała o upływającym czasie. W ostatniej chwili zbiegła z zamku i zgubiła szklany bucik. Książę rozpoczął poszukiwania tajemniczej dziewczyny i kazał wszystkim pannom w królestwie przymierzyć pantofel. Ostatecznie trafił tak na Kopciuszka. Jej siostry błagały dziewczynę o przebaczenie, a ta im je okazała. Następnie Kopciuszek wyszedł za księcia i odbył się z tej okazji bal.

Kopciuszek – streszczenie szczegółowe

Nieszczęśliwe życie Kopciuszka

Kopciuszek to szlachetnie urodzona dziewczyna, której matka zmarła, a ojciec ożenił się ponownie, tym razem z kobietą złą i wyniosłą. Wraz ze swoimi dwiema córkami fatalnie traktowała Kopciuszka i zmuszała ją do wykonywania wszelkich obowiązków domowych i mieszkania na strychu. Z powodu zimna dziewczyna nocowała przy piecu, czym zyskała przezwisko Kopciuszek. Musiała ona także utrzymywać w czystości cały dom i znosić docinki sióstr.

Wielki bal i taniec z księciem

Pewnego dnia książę zaczął szukać żony i z tej okazji zaproszono wszystkie szlachetnie urodzone panny z całego królestwa na bal do zamku. Siostry Kopciuszka wyszykowały się i pojechały tam, jednak sam Kopciuszek, mimo iż pomagał w tych przygotowaniach, musiał zostać w domu. Gdy płakała nad swoim losem, pojawiła się jej matka chrzestna, czyli wróżka. Wyczarowała Kopciuszkowi suknię, karocę i służbę, jednak powiedziała, że dziewczyna musi być w domu przed północą. Wtedy bowiem pryśnie jej czar. Kopciuszek przez dwa dni bawił się na balu i tańczył z księciem. Drugiego dnia zapomniał jednak o upływie czasu i uciekł z zamku w ostatniej chwili przed tym, jak czar przestał działać. Dziewczyna w trakcie ucieczki zgubiła jednak na schodach jeden ze swoich szklanych pantofelków.

Poszukiwania właścicielki szklanego pantofelka

Książę za wszelką cenę chciał odnaleźć tajemniczą ukochaną. Zarządził więc, by wszystkie panny w królestwie przymierzyły szklany bucik. W ten sposób dotarł aż do domu Kopciuszka i odnalazł swoją wybrankę serca. Wówczas siostry Kopciuszka zaczęły ją przepraszać, a ona wybaczyła im ich zachowanie. Następnie Kopciuszek i książę wzięli ślub i z tej okazji wyprawiono w zamku wielki bal. Morały tej baśni mówią zaś o tym, by nie oceniać ludzi po wyglądzie i by rodzice chrzestni pomagali dzieciom w potrzebie.

Dodaj komentarz