Kopciuszek – streszczenie

Autor: Marta Grandke

Jedną z najbardziej znanych baśni wciąż niezmiennie pozostaje „Kopciuszek” autorstwa Charlesa Perraulta. Bajka ta doczekała się wielu wersji i adaptacji, ale to tekst pióra francuskiego twórcy z roku 1697 najbardziej zapadł w pamięć czytelnikom. To właśnie Perrault dodał do klasycznej wersji szklany pantofelek, który Kopciuszek gubi w trakcie ucieczki z balu. Poza tym autor przekazał swoim odbiorcom inne tradycyjne elementy tej baśni. Jego Kopciuszek jest więc źle traktowany przez macochę i przyrodnie siostry, a jego los zmienia dopiero poznanie pięknego księcia na balu.

Kopciuszek – streszczenie krótkie

Główna bohaterka, Kopciuszek, to córka szlachcica, który pewnego dnia poślubia nieprzyjemną, wyniosłą kobietę. Macocha i jej dwie córki bardzo źle traktują Kopciuszka – każą jej zajmować się domem, obsługiwać je, zmusiły ją też do zamieszkania na zimnym strychu. Z tego powodu dziewczyna zaczęła sypiać obok pieca i zyskała przezwisko Kopciuszka.

Tymczasem w królestwie rozeszła się wieść, że książę szuka żony. Z tej okazji wydano bal, na który zaproszono wszystkie szlachetnie urodzone panny. Wybrały się tam między innymi siostry Kopciuszka. Dziewczyna pomagała im wystroić się, mimo to one wciąż ją wyśmiewały i nie pozwoliły jej jechać ze sobą. Jednak gdy Kopciuszek zaczął płakać, pojawiła się matka chrzestna – wróżka – która wyczarowała jej suknię, powóz i służbę. Był jednak jeden warunek – czar znikał o północy i wtedy dziewczyna musiała wrócić do domu.

Kopciuszek udał się więc do zamku, gdzie tańczył z księciem. Następnego dnia sytuacja powtórzyła się, a dziewczyna zapomniała o upływającym czasie. W ostatniej chwili zbiegła z zamku i zgubiła szklany bucik. Książę rozpoczął poszukiwania tajemniczej dziewczyny i kazał wszystkim pannom w królestwie przymierzyć pantofel. Ostatecznie trafił tak na Kopciuszka. Jej siostry błagały dziewczynę o przebaczenie, a ta im je okazała. Następnie Kopciuszek wyszedł za księcia i odbył się z tej okazji bal.

Kopciuszek – streszczenie szczegółowe

Nieszczęśliwe życie Kopciuszka

Kopciuszek to szlachetnie urodzona dziewczyna, której matka zmarła, a ojciec ożenił się ponownie, tym razem z kobietą złą i wyniosłą. Wraz ze swoimi dwiema córkami fatalnie traktowała Kopciuszka i zmuszała ją do wykonywania wszelkich obowiązków domowych i mieszkania na strychu. Z powodu zimna dziewczyna nocowała przy piecu, czym zyskała przezwisko Kopciuszek. Musiała ona także utrzymywać w czystości cały dom i znosić docinki sióstr.

Dodaj komentarz