Muzykanci z Bremy – streszczenie

Autor: Marta Grandke

Bracia Grimm są znanymi autorami baśni, które są czytane i doceniane przez kolejne pokolenia odbiorców. Takim dziełem są Muzykanci z Bremy, bajka wydana po raz pierwszy w roku 1819. Opowiada ona o losach czwórki starych zwierząt, które nie mogły już pracować i z tego powodu groziła im śmierć.

Muzykanci z Bremy – streszczenie krótkie

Pewnego razu czwórka starych zwierząt – osioł, kogut, kot i pies – zaczęła się obawiać, że nie są już przydatne i z tego powodu czeka je śmierć. Uciekły więc od swoich właścicieli w obawie, że ci je zabiją. Zwierzęta spotkały się i podjęły razem decyzję o wyruszeniu do Bremy. Tam miały zaciągnąć się do miejskiej orkiestry. W trakcie podróży zastała je noc, zwierzęta zdecydowały więc, że przenocują w starym domu. Był on jednak zajęty przez rozbójników. Zwierzęta zorganizowały im “koncert” pod oknem i przepłoszyły ludzi. Rozbójnicy po chwili opanowali się i chcieli odbić dom. Wysłali więc najmłodszego spośród nich, został on jednak zaatakowany przez zwierzęta. Rozbójnicy odeszli, a zwierzęta postanowiły, że nie udają się w dalszą podróż i zostały razem w starym domu.

Muzykanci z Bremy – streszczenie szczegółowe

Ucieczka zwierząt i wspólna wędrówka

Pewnego razu stary osioł poczuł, że jego życie powoli się kończy i że nie jest już potrzebny w gospodarstwie. Uciekł więc z niego, by jego właściciel nie pozbył się go. Wędrując, spotkał inne zwierzęta – koguta, psa oraz kota. One także były już stare i obawiały się, że nie ma z nich pożytku. Wszystkie razem zdecydowały, że chcą udać się do Bremy i tam zaciągnąć się do orkiestry miejskiej. Zwierzęta wyruszyły więc wspólnie w dalszą podróż.

Nocleg w starym domu

Zwierzęta szły, aż w końcu zapadła noc. Chciały gdzieś przenocować i na szczęście dojrzały stary dom. Zbliżyły się do niego, ale okazało się, że mieszka tam banda rozbójników. Ucztowali oni po dokonanym rozboju. Zwierzęta postanowiły ich stamtąd przepłoszyć. Ustawiły się pod oknem i zaczęły wydawać z siebie różne, straszne dźwięki. Rozbójnicy tak się przerazili, że uciekli w popłochu ze swojej kryjówki.

Ucieczka rozbójników i decyzja zwierząt

Po ucieczce rozbójników zwierzęta zajęły ich dom i wygodną kryjówkę. Tymczasem rozbójnicy ochłonęli i zaczęli zastanawiać się nad swoim położeniem. Zdecydowali, że chcą odzyskać dom. Wysłali więc najmłodszego spośród nich, by ten wrócił do kryjówki i sprawdził, co się tam wydarzyło i czy wciąż jest niebezpiecznie. Chłopakowi udało się jednak tylko wejść do domu. Potem został boleśnie pobity i skopany przez broniące swojego domu zwierzęta. Spowodowało to jego szybką ucieczkę oraz zmusiło rozbójników do opuszczenia na stałe domu i okolicy. Zwierzęta zaś zrezygnowały z podróży do Bremy i postanowiły, że resztę swojego życia spędzą w zdobytym budynku. 

Muzykanci z Bremy – morał

Morał baśni pokazuje, że każdy ma prawo do przeżycia swojego życia godnie i spokojnie, nawet jeśli nie jest już potrzebny innym, a starszych trzeba szanować.

Dodaj komentarz