Napisz list do Bilba Bagginsa, w którym zachęcisz go do opuszczenia wygodnej norki pod Pagórkiem i wzięcia udziału w przygodzie. Uwzględnij okoliczności spotkania, cel, w jakim Gandalf przybył pod Pagórek, i skojarzenia Bagginsa z przygodą

Autor: Marta Grandke

Drogi Bilbo!

Mam nadzieję, że mój list zastanie Cię w dobrym zdrowiu. Słyszałam, że zaproponowano Ci udział w wyprawie krasnoludów w roli włamywacza, ale Ty nie palisz się do wyruszenia ze swojej wygodnej norki. Nawet Gandalfa odesłałeś z niczym, odmawiając mu i twierdząc, że się nie nadajesz do bycia włamywaczem. Uważam jednak, że powinieneś wziąć udział w tej przygodzie, porzucić wygodne życie w Shire i zobaczyć trochę wielkiego (i może nieco niebezpiecznego) świata.

Uważasz, drogi Bilbo, że opuszczenie Pagórka to zwykła strata czasu, a udanie się poza znaną Ci krainę to decyzja głupia i niebezpieczna. Ja jednak sądzę, że takie podejście do sprawy to ogromny błąd, którego będziesz kiedyś żałował. To normalne, że jesteś przywiązany do swojego domu, ale pozwól, że opowiem Ci o licznych zaletach wzięcia udział w wyprawie Thorina i reszty krasnoludów.

Mówi się, że hobbici to prawdziwi domatorzy i pewnie jest w tym sporo prawdy. Jednak Ty, kochany Bilbo, nie pochodzisz ze zwykłego rodu hobbitów. Rodzina Twojej matki była wszak znana z zamiłowania do podróży i z chęci do zwiedzania wielkiego świata. Chcieli oni odkrywać nowe lądy, a w Twoich żyłach płynie ich krew. Wyobraź sobie, co by to było – hobbit pod Samotną Górą! Czy to nie wspaniała wizja?

Twierdzisz, że nie jesteś przystosowany do tego typu wypraw. Mam jednak wrażenie, że nie doceniasz samego siebie. Jesteś o wiele odważniejszy, sprytniejszy i ciekawy świata niż możesz podejrzewać. Wszystkie Twoje zalety, takie jak odwaga, pomysłowość czy bystry umysł z pewnością sprawią, że odnajdziesz się w roli włamywacza i dobrze przysłużysz się misji krasnoludów. One muszą odzyskać swoje dziedzictwo, ale potrzebują przy tym pomocy. Ty możesz być dla nich najlepszym wyborem. Tym samym przyłożysz rękę do realizacji wielkiego celu i niezwykłego marzenia, a także pokonania zła, które reprezentuje sobą okrutny Smaug.

Sądzę, że wystarczy właściwy impuls, a sam odkryjesz, jak bardzo kochasz przygody. Musisz jednak przemóc się i porzucić stereotypowe myślenie na temat tego, jak powinno wyglądać życie porządnego hobbita. Wyobraź sobie siebie w drużynie krasnoludów i to, jak wiele wspaniałych rzeczy możesz razem z nimi dokonać. To na pewno cudowna wizja.

Nie zapominaj też o tym, że o udział w wyprawie poprosił Cię sam Gandalf. To bardzo mądry i doświadczony czarodziej i właśnie on uznał, że najlepiej nadajesz się do roli włamywacza. Chyba nie chcesz podważać jego autorytetu i mądrości? Uważam, że spotkało Cię ogromne wyróżnienie i głupotą byłoby z tego rezygnować. Gandalf rzadko się myli, sądzę zatem, że słusznie Cię ocenił i wytypował jako uczestnika wyprawy.

Drogi Bilbo, zastanów się jeszcze raz porządnie nad udziałem w wyprawie. Nie pozwól, by kierował Tobą strach i dawne przyzwyczajenia. Pomóż krasnoludom odzyskać ich utracony dom i zobacz, jak wiele ma do zaoferowania świat wokół Ciebie!

Dodaj komentarz