Pani zamieć – streszczenie i morał

Autor: Marta Grandke

Bracia Grimm są bardzo znanymi i wciąż popularnymi twórcami baśni, które zna chyba każde dziecko. Jednym z ich utworów jest “Pani Zamieć” znany także pod tytułem “Pani Zima”. Dzieło to po raz pierwszy wydano w roku 1812 i opowiada ono o losach pewnej dziewczyny, którą macocha bardzo źle traktowała, przez co trafiła ona do domu tytułowej Pani Zamieci.

Pani zamieć – streszczenie krótkie

Pewna wdowa wychowywała własną, leniwą córkę i swoją pracowitą pasierbicę, która ciężko pracowała w domu. Pewnego razu pasierbica zraniła się wrzecionem i przypadkiem strąciła je do studni. Macocha rozkazała jej odzyskać wrzeciono, dziewczyna skoczyła więc do studni. Ocknęła się na łące po jakimś czasie i wyruszyła na poszukiwania wrzeciona. Na swojej drodze napotkała piec, z którego wyciągnęła upieczone bochenki chleba, a potem strząsnęła z jabłoni dojrzałe owoce. Trafiła do pałacu Pani Zamieci, gdzie przez trzy dni zajmowała się domem. Potem zapragnęła wrócić do domu, a Pani Zamieć obsypała ją złotem. Macocha, słysząc tę opowieść, wysłała do pałacu swoją leniwą córkę, ale ta nie wywiązała się z obowiązków i wróciła oblana smołą.

Pani zamieć – streszczenie szczegółowe

Ciężkie życie pasierbicy

Pewna piękna i pracowita dziewczyna żyła ze swoją macochą i jej leniwą, brzydką córką. Pasierbica ciężko pracowała, a pewnego dnia zraniła się wrzecionem. Strąciła je przez to przypadkiem do studni. Macocha kazała jej odzyskać to wrzeciono, dziewczyna więc zdecydowała się skoczyć w głąb studni i straciła przytomność.

Skok do studni

Po skoku do studni pasierbica odkryła, że jest na łące. Ruszyła poszukać wrzeciono i znalazła w pewnym momencie piec, z którego wyciągnęła wypieczone bochenki chleba. Potem trafiła na jabłoń, z której strząsnęła dojrzałe owoce. Pasierbica dotarła w ten sposób do pałacu Pani Zamieci. Przez trzy dni porządkowała wszystko i wypełniała wiele obowiązków, takich jak trzepanie pościeli.

Powrót do domu i podróż leniwej córki

Dziewczyna ostatecznie stęskniła się za domem i chciała do niego wrócić. Pani Zamieć pozwoliła jej na to i w nagrodę obsypała ją złotem. Gdy dziewczyna wróciła i opowiedziała swoją historię, to macocha natychmiast wysłała do Pani Zamieci swoją córkę. Leniwa dziewczyna jednak nie spełniała obowiązków i za karę Pani Zamieć wygnała ją i oblała smołą.

Pani zamieć – morał

Ciężka i sumienna praca zawsze zostaną docenione i nagrodzone przez innych.

Dodaj komentarz