Dlaczego warto przeczytać książkę pt.”O psie który jeździł koleją”?

Autor: Marta Grandke

„O psie, który jeździł koleją” to opowiadanie autorstwa Romana Pisarskiego. Po raz pierwszy ukazało się ono w roku 1967. Opowiada ono historię Lampo, włoskiego psa, który samodzielnie potrafił podróżować pociągami i zaprzyjaźnił się z mężczyzną, który zawiadywał stacją w Marittinie. Tekst ten powstał w oparciu o faktycznie wydarzenia, jakie miały miejsce w latach pięćdziesiątych XX wieku we Włoszech. Mimo upłynięcia wielu lat od jego powstania, po opowiadanie to sięgają wciąż nowi czytelnicy. 

Dlaczego warto sięgnąć po opowiadanie Romana Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją” i je przeczytać? Jest to dobry pomysł z kilku względów. Przede wszystkim jest to bardzo ciekawa i wciągająca opowieść. Historia Lampo jest niezwykła i wyróżnia się na tle innych opowieści o zwierzętach, ponieważ był on jedyny w swoim rodzaju. Sposób, w jaki potrafił korzystać z kolei i rozkładu jazdy, wciąż zachwyca i zdumiewa ludzi. Lampo jest w dziele przedstawiony jako niezwykle sympatyczny i inteligentny psiak, którego łatwo polubić i zainteresować się jego losami.

Historia psa Lampo jest także niezwykle wzruszającym świadectwem miłości i poświęcenia oraz dowodem na to, dlaczego psy nazywane są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Lampo poświęcił bowiem własne życie, by uratować spod lokomotywy malutką córkę zawiadowcy stacji. Zepchnął ją z torów, z których sam nie zdążył uciec. Jego poświęcenie wzrusza od nowa kolejne pokolenia, a historia, która je przedstawia, jest piękną pamiątką i świadectwem tego, jak dobrym i kochającym swoich ludzi psem był Lampo. Przeczytanie tej historii to na przykład dla dzieci doskonała okazja, by zrozumieć, jak wrażliwie i kochające są zwierzęta. Może być to dla nich lekcja, by psy, koty i inne stworzenia traktować z szacunkiem, na który zasługują.

Tekst Romana Pisarskiego to także dla czytelnika lekcja tego, jaką wartość ma przyjaźń. Pokazuje on, że jest to jedna z najważniejszych wartości w życiu człowieka. Z lektury dowiedzieć się można też, że nie tylko inni ludzie mogą stać się przyjaciółmi, ale istnieje również głęboka więź między człowiekiem a zwierzęciem, na przykład psem.

Opowiadanie „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego jest więc bardzo wartościowym elementem literatury polskiej i lekcją dla najmłodszych czytelników. Dzięki niej mają okazję zapoznać się z tym, jak wielka jest siła przyjaźni i miłości. To także niepowtarzalne świadectwo tego, jak wyjątkowe i oddane potrafią być zwierzęta. Z lektury można wynieść wiele pożytecznych wniosków, dlatego z pewnością warto po nią sięgnąć, bez względu na wiek, w jakim jest czytelnik dzieła.

Dodaj komentarz