Cudowna podróż – moje wrażenia po przeczytaniu

Autor: Marta Grandke

„Cudowna podróż” autorstwa szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf to powieść skierowana do dzieci i młodzieży. Opowiada ona o losach czternastoletniego Nilsa Holgerssona, który jest dzieckiem niegrzecznym. Nie chce się uczyć i często dręczy zwierzęta. Pewnego dnia łapie krasnoludka, a ten za karę zmienia go w równego sobie wzrostem skrzata. Nils następnie wyrusza w podróż po całym kraju wraz ze stadem dzikich gęsi, które lecą do Laponii. W czasie tej wyprawy przeżywa wiele przygód i zmienia się w zupełnie inne dziecko – pomocne i sympatyczne.

Książka autorstwa Selmy Lagerlöf to dzieło, w której właściwie nie ma chwili oddechu, ponieważ co chwilę bohaterów spotykają kolejne przygody. Od momentu, w którym został zamieniony w krasnoludka, Nils nieustannie mierzy się z nowymi, niespodziewanymi wydarzeniami. W czasie podróży po kraju ciągle poznaje nowych ludzi i zwierzęta, czasami pakuje się w tarapaty i nieustannie poszerza swoją wiedzę o różnych krainach. Czytelnik przeżywa wraz z nim także jego wewnętrzną przemianę, z małego łobuza w dobre, pomocne dziecko, które szanuje zwierzęta. Takie nagromadzenie różnego rodzaju przygód i wydarzeń sprawia, że odbiorca z pewnością nie może się nudzić w trakcie lektury. Mieszają się tutaj także ze sobą elementy realistyczne i fantastyczne, co także wpływa na zaciekawienie czytelnika jej treścią. Elementy magiczne sprawiają też, że mimo ponad wieku, który upłynął od pierwszej publikacji tego dzieła, jest ono wciąż atrakcyjne dla najmłodszych.

Ogromną wartością powieści „Cudowna podróż” jest ukazanie wewnętrznej przemiany Nilsa. Początkowo jest on niegrzecznym dzieckiem, które dręczy zwierzęta, nie słucha rodziców i nie lubi nauki. Kara, jaką otrzymał on od krasnoludka, zmienia jego perspektywę i zmusza do korzystania z pomocy dręczonych wcześniej przez niego zwierząt. Dzięki temu Nils nabiera pokory i próbuje wynagrodzić krzywdy, jakich zwierzęta doznały z jego rąk. Podróż przez cały kraj dodatkowo pokazuje mu wartość wiedzy – Nils zwiedza wiele krain, poznaje legendy i inne informacje na ich temat. Znacznie go to wzbogaca. Z tej historii płynie wiele wniosków i morałów dla czytelnika. Przede wszystkim będzie to zrozumienie, że zwierząt nie należy krzywdzić. To właśnie gęś pomogła Nilsowi w trudnej chwili, gdy nie miał się do kogo zwrócić o pomoc. Autorka wskazuje też pożytek, jaki bierze się z bogatej wiedzy na temat świata.

Jak widać „Cudowna podróż” Selmy Lagerlöf ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to powieść ponadczasowa, promująca uniwersalne wartości ważne także dla współczesnego czytelnika. Oprócz tego warstwa przygodowa wciąż ciekawi kolejne pokolenia młodych odbiorców.

Dodaj komentarz