Cudowna podróż – opisz jedną z przygód Nilsa

Autor: Marta Grandke

Selma Lagerlöf to szwedzka pisarka i autorka powieści zatytułowanej „Cudowna podróż”. Opowiada w niej historię czternastoletniego Nilsa Holgerssona, niegrzecznego chłopca, którego za karę krasnoludek także zmienił w skrzata. Po tym wydarzeniu Nils dołącza do stada dzikich gęsi wraz z młodym gąsiorem Marcinem i podróżuje przez cały kraj, lecąc z nimi do Laponii. W czasie tej wyprawy zmniejszony Nils zmienia całkowicie swój charakter i przeżywa wiele niezwykłych przygód.

Jedna z wielu wspaniałych przygód Nilsa miała miejsce przy udziale psa Karo, łosia Szaraczka i dwóch węży, Niezawady i Niezarady. Karo niegdyś był psem myśliwskim, dręczył zwierzęta i polował na nie. Pewnego dnia, gdy był prowadzony na śmierć do lasu, przypomniał sobie o samicy łosia, którą niegdyś gonił na bagnach. Chciał sprawdzić, co się z nią stało. Znalazł jednak tylko małego łosia obok jego martwej matki na bagnach i został wówczas psem gajowego, którego przywołał do tego miejsca swoim wyciem o pomoc. Karo i młody łoś, który otrzymał imię Szaraczek, szybko zaprzyjaźnili się ze sobą. Łosiątko kiepsko rosło, ale towarzystwo psa pomogło mu i ostatecznie stało się silnym, dorosłym łosiem. Szaraczek miał jednak zostać sprzedany do ogrodu zoologicznego. Gdy Karo dowiedział się o tym, wyprowadził młodego łosia do lasu. Pies pokazał mu, jak trzeba się tam poruszać. Szaraczek pokonał nawet starego Rogacza i postanowił zostać w lesie. Niestety łoś przypadkiem zabił starego węża zwanego Niezawadą. Zrobił to z powodu strachu. Spowodowało to, że jego towarzysz, Niezarada, postanowił się zemścić.

Niezarada sprzymierzył się z ptakami, które przestały jeść gąsienice motyla mniszka. Wywołało to ich inwazję i doprowadziło do zniszczenia wielu drzew. Gąsienice bowiem żywiły się nimi. Ludzie nie radzili sobie z tą katastrofą i nie mieli pojęcia, jak ją powstrzymać. Sytuacja unormowała się dopiero, gdy dowiedział się o niej Szaraczek. Odkrył powód, dla którego ptaki nie jedzą gąsienic i w związku z tym postanowił opuścić swój las. O wszystkim doniósł mu pies Karo.

Tymczasem stado dzikich gęsi wraz z Nilsem wylądowało w okolicach lasu, gdzie miały miejsce te wydarzenia. Niestety chłopiec zostaje zaatakowany przez węża Niezaradę. W obronie własnej zabija gada kamieniem. Kruk opowiada mu historię łosia Szaraczka, psa Karo i zemście węża. W tym czasie okazuje się też, że Akka, przewodniczka stada gęsi, widziała, jak Szaraczek zostaje zabity przez kłusowników. O wszystkim dowiaduje się jego przyjaciel, pies Karo. Wieści te sprawiają, że zwierzę chciałoby już tylko spokojnie odejść z tego świata. Gęsi wyruszają w dalszą podróż.

Dodaj komentarz