Cudowna podróż – wypisz i opisz wydarzenia realistyczne i fantastyczne

Autor: Marta Grandke

Powieść „Cudowna podróż” Selmy Lagerlöf to historia czternastoletniego Nilsa Holgerssona. Był to chłopiec niegrzeczny, który dręczył zwierzęta i nie chciał się uczyć. Pewnego dnia w izbie w domu swoich rodziców spotkał i złapał krasnoludka. Ten za karę zmniejszy go do swoich rozmiarów. Potem Nils wyruszył na grzbiecie gęsi w podróż przez cały kraj, aż do Laponii. W międzyczasie przeżył ogromną przemianę wewnętrzną. W powieści mieszają się ze sobą wydarzenia realistyczne i fantastyczne, mające takie samo miejsce w świecie przedstawionym.

Do wydarzeń realistycznych należą wszystkie te, które miały miejsce przed zamianą Nilsa w krasnoludka. Należy więc do nich jego okropne zachowanie względem zwierząt i rodziców oraz niechęć do nauki. Wydarzeniem realistycznym jest więc pozostanie Nilsa w domu, gdy miał iść z rodzicami do kościoła. Będzie to także nakaz jego ojca, by chłopiec w czasie nieobecności rodziców czytał Biblię. Drzemka Nilsa również należy do tej kategorii. Jednak wśród późniejszych sytuacji także można wyszczególnić te realistyczne. Wiele losów Azy i Matsa można tak określić – między innymi śmierć ich matki, zaginięcie ojca, poszukiwania go, śmierć i pogrzeb Matsa czy odnalezienie ojca przez Azę. Lot gęsi i ich lęgi oraz ucieczka przed lisem Mykitą to także część realistyczna. Określimy tak także znalezienie małego łosia przy zabitej matce przez psa Karo. Wszystko to mogłoby się równie dobrze wydarzyć w prawdziwym świecie.

Warstwa wydarzeń fantastycznych jest bardzo rozbudowana w utworze. Zaczynają się one w momencie, w którym Nils dostrzega i łapie krasnoludka. Przemienienie Nilsa w skrzata pieczętuje wejście fabuły w świat, w którym magiczne rzeczy dzieją się tak samo jak te realistyczne. Do tego obszaru należy na przykład podróż Nilsa na grzbiecie gąsiora Marcina. Wiele spośród opowiedzianych w powieści legend dotyczy elementów i postaci fantastycznych, takich jak na przykład olbrzymy. Magiczne jest też wyprowadzenie przez Nilsa szarych szczurów z zamku dzięki wykorzystaniu gry na instrumencie. Wszystkie czyny chłopca, których dokonuje dzięki swojej pomniejszonej postaci i zrozumieniu mowy zwierząt także można zaliczyć do kategorii fantastycznych. Będzie to na przykład porwanie chłopca przez wrony czy uratowanie kaczora Jarro. Powrót Nilsa do jego dawnej postaci i do poprzedniego życia to także element magiczny tej powieści.

Jak widać, elementy i wydarzenia realistyczne i fantastyczne są dokładnie takim samym elementem świata przedstawionego w powieści „Cudowna podróż” i w taki sam sposób wpływają na życie głównego bohatera, czyli czternastoletniego Nilsa.

Dodaj komentarz