Cudowna podróż – streszczenie

Autor: Marta Grandke

Jedną z ciekawszych powieści dla dzieci i młodzieży wciąż pozostaje “Cudowna podróż”, której autorką jest szwedzka pisarka Selma Lagerlöf. Dzieło to składa się z dwóch części i po raz pierwszy wydawanie było w latach 1906-1907. Jego głównym bohaterem jest czternastoletni Nils Holgersson. Chłopiec mieszka wraz ze swoimi rodzicami w Skanii – szwedzkiej wiosce na południu kraju. Początkowo bohater odznacza się okropnym charakterem, ale kolejne opisane wydarzenia z książki zmieniają go i ostatecznie staje się lepszym dzieckiem. Jest to więc powieść przygodowa dla dzieci z bohaterem dynamicznym.

Cudowna podróż – streszczenie krótkie

Nils to niegrzeczny, czternastoletni chłopiec, który znęca się nad zwierzętami. Pewnego dnia nie chce iść do kościoła z rodzicami, dlatego ojciec każe zostać mu w domu i czytać Biblię. Chłopiec przysypia, a po przebudzeniu widzi w izbie krasnoludka, którego łapie. Krasnoludek obiecuje mu nagrodę w zamian za swoją wolność, ale gdy Nils go wypuszcza, to upada na podłogę. Po przebudzeniu chłopiec odkrywa, że zmniejszył się do rozmiarów krasnoludka.

W poszukiwaniu niezwykłej istotny Nils wychodzi na podwórze, gdzie spotyka zwierzęta. Okazuje się, że rozumie ich mowę, ale te nie chcą mu pomóc, ze względu na jego zachowanie. Nad gospodarstwem przelatuje stado gęsi, udających się do Laponii. Następnie Nils przypadkiem odlatuje wraz z gąsiorem Marcinem, który dołącza do stada. 

Od tego momentu Nils odbywa niesamowitą podróż pełną przygód, w trakcie której poznaje między innymi historię wielu niezwykłych krain i przechodzi wewnętrzną przemianę. Nils uczy się, jak być lepszym chłopcem i między innymi pomaga gęsiom radzić sobie z atakującym je lisem Mykitą. W każdym z odwiedzonych miejsc Nils uczy się czegoś nowego i zaczyna być prawdziwym członkiem stada. Nils odwiedza też kopalnie, fabryki i huty, dowiaduje się też o nich wielu rzeczy. W międzyczasie okazuje się, że może odzyskać swoją prawdziwą postać po powrocie do domu, ale woli zostać ze stadem gęsi i dalej podróżować przez Szwecję.

Nils przeżywa wiele historii, między innymi uwięzienie w Skansenie i podróż z orłem Gorgo. W międzyczasie dociera też do Laponii, gdzie gęsi mają lęgi. Potem stado wraca na południe, a Nils razem z nimi. Gdy przelatuje nad rodzinną wioską, to ogarnia go tęsknota. Wraca do domu, mimo iż boi się o swojego przyjaciela, Marcina. Nils ma bowiem wrócić do swojej postaci po tym, jak Marcin zostanie zarżnięty przez jego matkę.

W domu rodzinnym okazuje się, że rodzice chłopca postarzeli się. Przylatuje tam też Marcin z żoną i dziećmi i matka Nilsa chce złapać ptaki i zabić je. Nils ostrzega je krzykiem i wówczas wraca do swoich prawdziwych rozmiarów. Potem chłopiec żegna się z ptakami, mimo iż nie rozumie już ich mowy.

Cudowna podróż – streszczenie szczegółowe

Tom I

Nils to czternastoletni chłopiec, który żyje z rodzicami na południu Szwecji, w wiosce znanej pod nazwą Skania. Jest bardzo niegrzeczny i źle traktuje zwierzęta, nie ma też ochoty się uczyć. Pewnego dnia Nils nie chce iść ze swoimi rodzicami do kościoła. W związku z tym ojciec nakazuje mu czytać Biblię i chłopiec zostaje sam w domu. Szybko jednak zasypia nad lekturą. Gdy się budzi, to odkrywa, że w izbie jest krasnoludek. Nils łapie skrzata w siatkę na owady, a ten obiecuje mu nagrodę w zamian za swoją wolność. Jest to jednak podstęp. Nils pada na podłogę i traci przytomność. Gdy ją odzyskuje, przekonuje się o tym, że krasnoludek zmniejszył go do swoich rozmiarów. 

Nils w nowej postaci wychodzi na podwórko, szukając skrzata. Tam przekonuje się, że zaczął rozumieć mowę zwierząt. Te jednak nie chcą mu udzielić pomocy, ponieważ Nils zachowywał się wobec nich okropnie. Nad podwórkiem przelatują dzikie gęsi, udające się na lęgi do Laponii. Próbuje się przyłączyć do nich gąsior Marcin, na grzbiecie którego znajduje się Nils. Ptak podrywa się do lotu i wraz z chłopcem wyrusza na przygodę.

Dodaj komentarz