Cudowna podróż – omów relacje zwierząt

Autor: Marta Grandke

Powieść zatytułowana „Cudowna podróż” jest autorstwa szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf opowiada o przygodach czternastoletniego Nilsa Holgerssona. Jest on niegrzecznym dzieckiem, które znęca się nad zwierzętami, ale pewnego dnia zostaje zamieniony za karę w skrzata przez schwytanego przez siebie w siatkę na owady krasnoludka. Nils od tego momentu nie tylko jest pomniejszony, ale zaczyna także rozumieć mowę zwierząt. Stają się one jego jedynymi towarzyszami. W związku z tym zwierzęta i relacje między nimi stają się bardzo ważną częścią powieści „Cudowna podróż”.

Relacje między zwierzętami prezentuje przede wszystkim stado gęsi. Ma ono swoją przewodniczkę, Akkę, która decyduje o tym, kto może się do niego przyłączyć. To właśnie ona pozwala na dołączenie Marcina i Nilsa. Gęsi podróżują wspólnie, ponieważ mają jeden cel i w związku z tym muszą razem dolecieć do Laponii. Charakteryzują się one działaniem zespołowym, które ułatwia im przetrwanie.

Szczególnym przykładem relacji w stadzie gęsi są Marcin i Miluchna. Marcin dołącza do stada później i następnie poznaje Miluchnę, która ma niesprawne skrzydło. Ostatecznie łączą się ze sobą w parę i zakładają rodzinę. Wyróżniają się też ze swoją relacją na tle innych gęsi w stadzie. Miluchna ma także zazdrosne siostry, które próbują pozbyć się Marcina.

Kolejny przykład relacji między zwierzętami to pies Karo i łoś Szaraczek. Karo odnajduje Szaraczka jako małe łosiątko na bagnach. Tego dnia pies ma być zastrzelony, ale po doprowadzeniu gajowego do padniętej matki Szaraczka, zostaje jego towarzyszem. Karo pomaga także dorastać Szaraczkowi, a gdy łoś jest zagrożony przez sprzedanie go do zoo, to Karo pomaga mu odzyskać wolność. Gdy do psa dochodzą wieści o śmierci Szaraczak, to pragnie on już tylko spokojnie umrzeć. Są więc bardzo bliskimi przyjaciółmi.

Silna więź łączy także dwa węże o imionach Niezarada i Niezawada. Starszy wąż, Niezawada, zostaje przypadkiem zadeptany przez Szaraczka, który robi to ze strachu. Niezarada reaguje na to zemstą i przekonuje ptaki, by przestały spożywać gąsienice motyli mniszków. W związku z tym gąsienice niszczą drzewa, a Niezarada zgadza się naprawić sytuację, tylko jeśli Szaraczek opuści las. Jak widać, był on bardzo przywiązany do swojego towarzysza, do tego stopnia, że jest w stanie dla niego poświęcić cały las.

W powieści pojawia się także konflikt, jaki wiodą ze sobą gęsi i lis Mykita. Drapieżnik nieustannie poluje na ptaki i próbuje dorwać także Nilsa. Jednak gęsi zbiorowo wraz z chłopcem bronią się przed lisem i ostatecznie udaje się im go pozbyć. Nils przywiązuje go bowiem do psiej budy.

Dodaj komentarz