Centrum Mieroszewskiego to polska instytucja, która aktywnie wspiera naukowców, studentów i badaczy z Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej w prowadzonej przez nich działalności naukowej. Oprócz tego, udostępnia także granty na projekty edukacyjne, udzielane w ramach programu „Otwarty Konkurs”. Kto może ubiegać się o dofinansowanie, jakie wydarzenia można zorganizować w jego ramach i jaki jest cel przyświecał dwóm, dotychczas zrealizowanym edycjom „Otwartego Konkursu”?
Granty na projekty edukacyjne z Centrum Mieroszewskiego
Jednym z celów działalności Centrum Mieroszewskiego jest oferowanie szeroko pojętego wsparcia różnego rodzaju przedsięwzięciom, które mają za zadanie przybliżenie zainteresowanym osobom historii, kultury oraz dziedzictwa narodów Europy Wschodniej. Jest on realizowany nie tylko przez programy stypendialne skierowane do uzdolnionych badaczy z Polski i sąsiednich państw, lecz także poprzez program grantowy „Otwarty Konkurs”.
Program grantowy Centrum Mieroszewskiego jest dedykowany zarówno dużym, ogólnopolskim i międzynarodowym wydarzeniom, jak i oferuje wsparcie dla małych, lokalnych inicjatyw, skierowanych do społeczności zamieszkującej dane miasto lub region.
Granty na projekty edukacyjne są udzielane na takie wydarzenia, jak imprezy kulturalne, projekty naukowe, warsztaty, konferencje, seminaria, debaty, projekty wydawnicze, wizyty studyjne i wiele innych. Wszystkie je łączy wspólny cel, jakim jest dążenie do przybliżenia odbiorcom historii, kultury i dziedzictwa takich krajów, jak m. in. Ukraina, Gruzja, Mołdawia, Białoruś oraz Rosja.
„Otwarty Konkurs”. Edycje 2024 i 2023
W tym roku odbyła się druga edycja tego programu, lecz ze względu na duże zainteresowanie tą inicjatywą, wszystko wskazuje na to, że będzie ona kontynuowana w kolejnych latach. W tegorocznej edycji, do Centrum Mieroszewskiego wpłynęło 160 kompletnych wniosków, spośród których komisja konkursowa wyłoniła 48 projektów i to właśnie one otrzymały granty na projekty edukacyjne.
Wsparcie finansowe uzyskały projekty, które zawierały w sobie elementy edukacyjne przybliżające uczestnikom wiedzę o historii, kulturze, dziedzictwie i aktualnych wydarzeniach w krajach takich, jak m. in. Ukraina, Gruzja, Mołdawia, Białoruś i Rosja. Należą do nich projekty o różnym charakterze, w tym wydarzenia kulturalne, edukacyjne, warsztaty międzykulturowe, wizyty studyjne, spotkania eksperckie, organizowane przez polskie fundacje, stowarzyszenia, muzea, ośrodki akademickie, a także osoby prywatne.
Granty na projekty edukacyjne w ramach „Otwartego Konkursu” można było uzyskać także w 2023 r. Była to pierwsza jego edycja oraz całkowicie nowa inicjatywa Centrum Mieroszewskiego. Konkurs na granty na projekty edukacyjne spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem – do rozpatrzenia przez komisję skierowanych zostało wówczas 70 wniosków. Spośród nich wybrano do dofinansowania 44 projekty, które otrzymały wsparcie w wysokości ponad 1 mln zł. Wśród podmiotów, które uzyskały granty na projekty edukacyjne znalazły się m. in. uczelnie wyższe i szkoły, fundacje, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe i osoby prywatne.