Książki, które warto przeczytać w 2024 roku

Autor: Kacper Kozioł

Nie ma miesiąca, który nie obfitowałby w nowości wydawnicze. Jakie książki warto czytać w nadchodzącym czasie?

Książki, które zabierzesz do wakacyjnej walizki i nie tylko

Na rynku wydawniczym same nowości – niezależnie od tego czy kochasz literaturę faktu, kryminały i thrillery, fantasy czy powieści obyczajowe, bez trudu znajdziesz coś dla siebie. W nadchodzących tygodniach pojawi się sporo książek, zarówno tych, które idealnie pasują do wylegiwania się na plaży, jak i tych, z którymi zawiniesz się na własnej kanapie i wyłączysz telefon. Więcej o najgorętszych pozycjach literackich na ten rok przeczytasz tutaj – nowości książkowe 2024. A poniżej – krótki przegląd ciekawych zapowiedzi.

Przede wszystkim – młodość!

Karolina Korwin-Piotrowska podczas walki o własne zdrowie odkryła, że jej życie zaczyna się na nowo, stąd tytuł – najpierw podcastu, a teraz książki – „Pierwsza młodość”. Jest o mediach, o kultowych serialach i filmach, o pop-kulturze, która jest specjalnością autorki. Karolina Korwin-Piotrowska prowadzi nas przez kulturę, jednocześnie zabierając nas w podróż po własnej wrażliwości. Z autorką podyskutować można nie tylko o filmie czy literaturze, ale przede wszystkim – o przełamywaniu tabu i sztywnych ram społecznych. „Pierwsza młodość” to pozycja o tym co autorkę porusza, wkurza i fascynuje.

Wyluzuj – po prostu czytaj

Literatura lekka, ale nie głupia. Takie są książki Katarzyny Grocholi. „Wyluzuj, kobieto!” to nowość na rynku, która aż prosi się, by zabrać ją na plażowy leżak. Grochola – sama będą matką i kobietą w dojrzałym wieku tym razem pisze o dorastających dzieciach i nadopiekuńczych matkach, szukając recepty na dystans, którego potrzebujemy, żeby żyć dobrze i odnaleźć się w tych relacjach. Wiki traci kontrolę gdy na horyzoncie pojawia się narzeczona syna. Powinna „wyluzować” – ale jak ma to zrobić, skoro dotąd to ona była najważniejszą kobietą w życiu dorosłego już Piotrusia. O nieodciętej pępowinie i o tym ile w nas jest z Matki Polki Grochola pisze w swoim – najlepszym – humorystycznym a jednocześnie zmuszającym do refleksji stylu.

Powrót do klasyki

Warto zwrócić uwagę na nowe, piękne wydania prozy Harukiego Murakamiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy japońskich. Wkrótce pojawi się „Kronika ptaka nakręcacza”, jedna z najbardziej awangardowych powieści Murakamiego. Pisarz umiejętnie splata opowieści o codzienności z realizmem magicznym. Jego bohaterowie są często samotni, nostalgiczni, a jednocześnie – wciąż poszukujący. W prozie Murakamiego łatwo się zatracić – warto sięgnąć po nowe, piękne graficznie wydania.

Utopijnie o muzyce

Nowa książka Davida Mitchella „Utopia Avenue” ma szansę być przebojem tego lata. Książka opowiada o zespole tworzącym w latach 60-tych na psychodelicznej scenie muzycznej Londynu. To nieocenzurowana historia Utopia Avenue i kronika lat 60tych. Nie daj się zmylić tytułowi – utopia jest tylko pozorna, a cena sławy – bardzo wysoka. Mimo, że grupa jest fikcyjna, Mitchell w charakterystycznym dla siebie stylu snuje opowieść tak prawdziwą, że aż trudno uwierzyć w brak płyt grupy na rynku. Jeśli pokochaliście „Daisy Jones & The Six”, dajcie szansę „Utopia Avenue” i zanurzcie się w rytmie epoki dzieci – kwiatów.