Motyw przedmiotów dających dar niewidzialności jest dobrze znany z różnych mitologi i baśni. Można spotkać go w mitologii greckiej, jak również w mniej znanej mitologii japońskiej. Jednym z takich przedmiotów jest czapka niewidka, która po założeniu na głowę sprawiała, że jej właściciel stawał się niewidzialny. Co oznacza czapka niewidka we współczesnym języku? Czym była w mitologii?
Czapka niewidka – skąd się wzięła?
Mitologiczna czapka niewidka to nakrycie głowy, które po założeniu dawało dar niewidzialności. Człowiek lub bóg noszący czapkę niewidkę jest niezauważalny dla otoczenia. W mitologii japońskiej czapka niewidka należała do siedmiorga bogów szczęścia, którzy podróżowali statkiem w kształcie smoka. Statek był wypełniony skarbami. Znajdowała się na nim m.in. czapka niewidka.
Motyw czapki niewidki pojawiał się również w mitach greckich. Jej odpowiednikiem był hełm Hadesa, wykonany z psiej skóry. Hades otrzymał swoją czapkę niewidkę od cyklopów. Cyklopi obdarowali Hadesa czapką niewidką w ramach wdzięczności za uwolnienie ich z czeluści Tartaru, gdy Zeus wraz z rodzeństwem zbuntował się przeciwko krwiożerczemu Kronosowi. Innym bogom również wręczyli dary – podarowali pioruny Zeusowi i trójząb Posejdonowi. Hades używał czapki wielokrotnie, by osiągnąć swoje cele oraz użyczał jej innym bogom. Z czapki niewidki korzystała m.in. Atena w czasie wojny trojańskiej. Hermes użył jej w walce z Hippolitosem, a Perseusz dzięki czapce niewidce zdołał pokonać Meduzę.
Czapka niewidka – co oznacza?
Mitologiczna czapka niewidka przyczyniła się do stworzenia związku frazeologicznego używanego do dzisiaj. Używa się go w odniesieniu do sytuacji, w której ktoś chciałby stać się niewidzialny dla innych z powodu wstydu, zakłopotania, niezręcznego zdarzenia. Nie oznacza dosłownej niewidzialności, lecz uczucie, które towarzyszy niektórym żenującym i kłopotliwym wydarzeniom. W takich momentach odczuwa się chęć zniknięcia. Czapka niewidka dotyczy głównie niekomfortowych zdarzeń, z których trudno się wydostać, by nie zwrócić na siebie jeszcze większej uwagi. Jak używać związku frazeologicznego w prawidłowy sposób? Oto przykłady jego zastosowania:
- Gdy mój mąż zaczął śpiewać na karaoke, miałam ochotę założyć czapkę niewidkę.
- Po tym jak w morzu spadł mi strój kąpielowy, marzyłam o czapce niewidce.
- Czapka niewidka przydałaby mi się za każdym razem, gdy mama opowiada anegdoty z mojego dzieciństwo.