Puszka Pandory – co oznacza i skąd się wzięła?

Autor: Monika Kocher

Puszka Pandory to związek frazeologiczny, który pochodzi z mitologii greckiej. Oznacza źródło nieszczęść, często niezawinionych i dotykających każdego człowieka bez względu na jego postępowanie, status i wiek. Pandora w mitologii greckiej to odpowiednik Ewy, która doprowadziła do wygnania ludzi z raju i pojawienia się grzechu pierworodnego.

Puszka Pandory – co oznacza?

Puszka Pandory symbolizuje wszelkie nieszczęścia, które mogą kogoś spotkać. Oznacza decyzję katastrofalną w skutkach, prowadzącą do niekończących się smutków i problemów. Problemy mogą dotyczyć dowolnej sfery życia i występują seryjnie. Nieszczęścia pojawiają się jedno po drugim, bez względu na to, czy ktoś na zasłużył na karę, czy też jest zupełnie niewinny. Do uruchomienia Puszki Pandory wystarczy jeden gest lub nieprzemyślana decyzja, wynikająca z ciekawości, a nie z rozsądku.

Puszka Pandory zwykle symbolizuje coś, co wygląda niewinnie jak prezent, lecz ma wielowymiarowe, negatywne skutki. Samo zło przynoszone przez Puszkę Pandory jest przypadkowe. Dotyczy osób, które znajdują się w zasięgu jego działania, np. katastrofy naturalnej lub epidemii. W tle przykrych wydarzeń zawsze znajduje się jednak nadzieje. W mitologii to właśnie nadzieja została zamknięta przez Pandorę na zawsze na dnie puszki. Dzięki temu człowiek może liczyć, że po serii nieszczęść przyjdą lepsze casy.

Puszka Pandory – pochodzenie związku frazeologicznego

Według mitologii greckiej Pandora była pierwszą kobietą na Ziemi. Zeus wysłał ją jako karę za przewinienia Prometeusza. Na rozkaz Zeusa Hefajstos wziął glinę i ulepił z niej kobietę, znaną później jako Pandora. Afrodyta podarowała jej urodę, a Atena nauczyła dbać o ognisko domowe. Hermes z kolei przekazał jej umiejętność kłamania i głoszenia fałszywych pochlebstw, a następnie zaprowadził Pandorę do Epimeteusza, brata Prometeusza. Epimeteusz oczarowany Pandorą pojął ją za żoną.

Pandora otrzymała szczelnie zamkniętą puszkę jako posag. Wraz z Epimeteuszem otworzyli ją z ciekawości, przez co wszystkie nieszczęścia: wojny, głód, śmierć, zarazy, katastrofy naturalne wydostały się na świat i zaczęły nękać ludzi. Na dnie puszki pozostała tylko nadzieja, którą Pandora zatrzasnęła wieko. W ten sposób Zeus ukarał ludzi i uniemożliwił im posiadanie siły takiej jak bogowie, a także skazał ludzkość na cierpienie. Pozostał im jedynie nadzieję, że ich los ulegnie odmianie, gdy będą lojalni wobec bogów.

Dodaj komentarz