Pępek świata to związek frazeologiczny, używany zarówno ironicznie, jak i dosłownie. W zależności od celu jego zastosowania można nadać mu wydźwięk pejoratywny lub wskazać, że coś jest naprawdę ważne. Pochodzenie frazeologizmu ma związek z mitologią grecką i starożytną historią. Co oznacza pępek świata i skąd się wziął?
Pępek świata – co oznacza?
Pępek świata to określenie stosowane w przypadku osób, które za wszelką cenę chcą znaleźć się w centrum uwagi. Często są przy tym głośne, denerwujące i skupione wyłącznie na sobie. Przykuwają do siebie atencję otoczenia, mimo że nie mają nic interesującego do powiedzenia lub pokazania. W takim znaczenie pępek świata na zabarwienie pejoratywne i ironiczne. Określenie stosuje się w celu skrytykowania czyjegoś zachowania.
Pępek świata rozumiany dosłownie to miejsce lub przestrzeń istotna dla konkretnej grupy ludzi. Mianem pępka świata określa się np. Peru w przypadku Inków. Miasto miało dla nich szczególne znaczenie, gdyż stanowiło kolebkę wierzeń, tradycji i kultury cywilizacji Inków. Z kolei pępek świata dla Aborygenów to święta góra Uluru w Australii. Szczyt leżący w środkowej części Australii wyróżnia się na tle płaskiego terenu oraz za sprawą nietypowej czerwono-miedzianej barw.
Pępek świata – skąd się wziął?
Pępek świata to związek frazeologiczny, który ma swoje korzenie w greckiej mitologii i historii starożytnej Hellady. W Delfach w świątyni boga Apollina mieszkała Pytia, jedna z najsłynniejszych wyroczni. Do Pytii przyjeżdżali greccy władcy oraz władcy innych krajów w celu poznania swojej przyszłości. Po przepowiednie Pytii zgłaszali się sami kapłani, co sprawiało, że Delfy zmieniły się w duchowe i polityczne centrum starożytnego świata. Ówcześni mieszkańcy Grecji i innych krajów z okresu starożytności uznali więc Delfy za pępek świata.
Z kolei w mitologii znajduje się wyjaśnienie, że w Delfach znajdował się kamień Omfalos. Był to pradawny kamień, który połknął Kronos, sądząc, że połyka Zeusa. Dzięki Omfalosowi Zeus uniknął śmierci we wnętrznościach oszalałego ojca i przygotował zemstę, której konsekwencją było pokonanie Kronosa i przejęcie władzy na Olimpie. Omfalos według wierzeń znajdował się w miejscu, w którym spotkały się wypuszczone przez Zeusa orły w celu wyznaczenia centrum globu. Obecnie kamień znajduje się w muzeum w Delfach i mogą go podziwiać turyści z całego świata, zainteresowani historią starożytnej Grecji i jej wpływem na współczesną Europę.