Brzydkie kaczątko – streszczenie

Autor: Marta Grandke

Duński pisarz, Hans Christian Andersen, to autor bardzo wielu baśni, skierowanych do najmłodszych czytelników i nie tylko. Jednym z jego najlepiej znanych i wciąż popularnych utworów jest baśń “Brzydkie kaczątko”, która po raz pierwszy została wydana w roku 1844. Dzieło to opowiada o tym, że nie należy oceniać innych po wyglądzie i każdy ma szansę zmienić się na lepsze w swoim życiu.

Brzydkie kaczątko – streszczenie krótkie

Pewna kaczka wysiadywała jajka tak długo, aż wykluły się z niego małe kaczątka. Jedno jajko jednak długo nie wykluwało się, a gdy w końcu się to wydarzyło, okazało się, że w środku jest bardzo brzydkie kaczątko. Jego mama nie była zadowolona z tego, jak jej dziecko wyglądało.

Brzydkie kaczątko nie miało więc lekkiego życia – wprawdzie doskonale pływało, ale inne ptaki na podwórku nieustannie gnębiły je za jego wygląd, nawet jego mama. Spowodowało to, że kaczątko pewnego dnia uciekło stamtąd. W trakcie swojej wędrówki spotkało dwa duże gąsiory, ale zostały one zastrzelone przez myśliwych. Kaczątko spotkało wtedy dwa psy tropiące zdobycz, ale ulitowały się one nad brzydkim ptaszkiem i pozwoliły mu odejść. Następnie kaczątko trafiło do chatki staruszki, która żyła z kotem i z kurą, ale tam też nie zaznało zrozumienia.

Ostatecznie kaczątko opuściło chatkę i jesienią obserwowało, jak piękne ptaki odlatują do ciepłych krajów. Z trudem przetrwało zimę, a na wiosnę spotkało łabędzie. Chciało poprosić te ptaki, by ją zabiły, ale dzięki odbiciu w wodzie zorientowało się, że nie jest kaczką, ale także łabędziem.

Brzydkie kaczątko – streszczenie szczegółowe

Życie kaczątka na podwórku i ucieczka

Pewna kaczka wysiadywała jajka. Z większości wykluły się już kaczątka, ale z jednym nic się nie działo. Gdy w końcu wykluło się ono, okazało się, że w środku było bardzo brzydkie kaczątko, niepodobne do innych. Mama kaczka była bardzo z tego powodu niezadowolona, nawet mimo tego, że brzydkie kaczątko świetnie pływało. Okazywała ona mu regularnie niechęć, podobnie jak inni mieszkańcy ich podwórka. Życie brzydkiego kaczątka było więc trudne. Pewnego dnia uciekło więc.

Odkrycie prawdziwej tożsamości kaczątka

Na swojej drodze brzydkie kaczątko spotkało wiele innych zwierząt – gąsiory, psy myśliwskie, kota, kury, a nawet staruszkę, która je przygarnęła do swojej chatki. Jednak wszyscy widzieli w nim tylko brzydkie kaczątko. Na dodatek ura zachęcała je do znoszenia jajek i tęskniło za pływaniem. Uciekło ono więc z chaty staruszki i z trudem przetrwało zimę. Na wiosnę spotkało piękne łabędzie i chciało je poprosić, by ptaki skończyły jego marne życie i zabiły je. Wówczas w odbiciu w wodzie odkryło, że ono także jest łabędziem, wysiedzianym przypadkowo przez kaczkę.

Dodaj komentarz