Chłopcy z Placu Broni – bohaterowie

Autor: Marta Grandke

„Chłopcy z Placu Broni” to powieść węgierskiego autora, Ferenca Molnára, która po raz pierwszy zaczęła ukazywać się w odcinkach w roku 1906. W swoim dziele opisał on zmagania dwóch grup chłopców, którzy walczyli i dostęp do tytułowego Placu Broni. Molnár opisał w powieści wiele zróżnicowanych postaci, jednak głównym bohaterem pozostaje Nemeczek.

Erno Nemeczek – najmłodszy i najsłabszy spośród opisywanych chłopców z Placu Broni, przez kolegów uznawany jest za tchórza. Nemeczek jest synem ubogiego krawca. Odznacza się słabą i wątłą budową. Jako jedyny w grupie nie awansował ze stopnia szeregowca. Nemeczek jest raczej nieśmiały i lękliwy, ale stara się okazywać swoją odwagę, na przykład odzyskując chorągiewkę skradzioną przez Feriego Acza. Nemeczek to postać całkowicie oddana sprawie Placu Broni, do tego stopnia, że by wziąć udział w ostatecznej walce, poświęca swoje zdrowie i życie.

Janosz Boka – przywódca chłopców z Placu Broni. Boka to czternastolatek, który wykazuje wiele zdolności przywódczych. To wyjątkowo dojrzały chłopak, podejmujący racjonalne decyzje i zarządzający swoimi kolegami. To Boka dowodzi ostateczną bitwą i to w stopniu generała. Boka woli rozwiązywać konflikty niż je zaogniać, często wykazuje się też sporą wrażliwością jak na swój wiek.

Deżo Gereb – główny rywal Boki w kwestii dowództwa nad chłopcami z Placu Broni. Gereb jest wyjątkowo niejednoznaczą postacią, to porywczy i ambitny chłopak, jednak potrafi się dopuścić zdrady, by zrealizować własne interesy. Gereb ostatecznie rozumie jednak własne błędy i stara się je naprawić w trakcie ostatecznej bitwy z Czerwonymi Koszulami. Z czasem Gereb rezygnuje ze swoich ambicji, by być przywódcą i nabiera pokory.

Feri Acz – przywódca Czerwonych Koszul, grupy, która chce przejąć Plac Broni. Fer Acz owiany jest złą sławą i wzbudza w pozostałych chłopcach respekt graniczący ze strachem. Acz jednak tak naprawdę jest chłopcem uczciwym i sprawiedliwym. Nie lubi wykorzystywania i dręczenia słabszych, stara się walczyć w uczciwych warunkach. Nie podoba mu się, gdy inni, tak jak Gereb, chcą się uciekać do intryg i podstępów. Feri Acz odnosi porażkę w walce o Plac Broni i zmaga się z wyrzutami sumienia ze względu na śmierć Nemeczka. 

Bracia Pastorowie – członkowie grupy Czerwonych Koszul, są silni i często stosują przemoc wobec słabszych, na przykład kradną Nemeczkowi kulki do gry. Uważają, że jako silniejsi mają prawo działać w ten sposób. To właśnie oni zanurzają Nemeczka w stawie, za co zostają ukarani przez Feriego Acza. Starszy z braci zostaje jednak mianowany przez Acza dowódcą jednego z batalionów przed walką.

Czonakosz – to silny chłopak, należy do grupy z Placu Broni. Jest jednym z członków wyprawy do Ogrodu Botanicznego wraz z Boką i Nemeczkiem. To także dobry kolega głównego bohatera. 

Kolnay – kolejny członek chłopców z Placu Broni. Należy również do Związku Kitowców. Gdy Nemeczek choruje, to zastępuje go na stanowisku adiutanta. Kolnay stara się zawsze dobrze wykonywać swoje obowiązki.

Weiss – założyciel Związku Kitowców, za co zostaje ukarany przez profesora Raca.

Stróż Jano – pracuje na Placu Broni. To właśnie on wykopuje na prośbę Boki rów przed bitwą.

Barabasz – strażnik pieczęci w Związku Kitowców. Kolnay pozostaje z nim w konflikcie. 

Czengey – opisywany jest jako jeden z najlepszych uczniów w klasie Nemeczka. Słucha nauczycieli.

Profesor Rac – to z jego polecenia zlikwidowany ma być Związek Kitowców. Próbuje nakłonić chłopców do zdyscyplinowanego zachowania.

Dodaj komentarz