Feri Acz – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

W roku 1906 ukazała się powieść węgierskiego autora Ferenca Molnára pod tytułem „Chłopcy z Placu Broni”. Opowiada ona o zmaganiach dwóch grup chłopców, walczących między sobą o tytułowy plac. Jedna z nich nosi miano Czerwonych Koszul, a jej przywódcą jest Feri Acz.

Charakterystyka Feriego Acza

Feri to chłopiec, który zdobył pozycję przywódcy grupy Czerwonych Koszul. Boją się go młodsi chłopcy, na przykład Nemeczek. Acz bywa okrutny, ale jest także osobą sprawiedliwą. To dobrze zbudowany, wysoki i barczysty chłopak, który samym swoim wyglądem wzbudza szacunek u innych dzieci, które wykonują jego polecenia. Chodzą plotki o tym, że Feri został wyrzucony ze szkoły, co jest częścią jego kontrowersyjnej reputacji. Feri zdaje się być więc postacią negatywną, tym bardziej, że dowodzona przez niego grupa ma zamiar przejąć tytułowy Plac Broni. To właśnie Acz kradnie chorągiewkę grupy dowodzonej przez Janosza Bokę. Jest on silny i odważny, a w czasie trwania powieści okazuje się, że jest też honorowy, uczciwy i odważny. Ma więc wszystkie niezbędne cechy przywódcy. To właśnie Feri zauważa potencja Gerbera i proponuje mu przejście do swojej grupy. Acz nie wyraża zgody na wykorzystywanie czy prześladowanie młodszych i słabszych dzieci. W istocie jest on więc dobrym i mądrym chłopcem, chociaż sprawia bardzo surowe wrażenie. Nie tolerował także intryg, nie spodobały mu się więc pomysły Gereba na przekupienie stróża cygarami. Doceniał odwagę, spodobała mu się więc postawa Nemeczka. 

Acz był więc nieco apodyktycznym, surowym, lecz także sprawiedliwym dowódcą, a wszystko to zapewniało mu poważanie i szacunek wśród rówieśników. Potrafił karać innych. tak jak zrobił to w przypadku braci Pastorów, którzy kradli innym dzieciom kulki do gry. Miał silnie rozwinięte poczucie uczciwości, któremu dawał wyraz w swoich decyzjach. W czasie walki o plac wykazał się wielkim męstwem, ale zgubiła go jego nadmierna pewność siebie, która sprawiła, że nie docenił swojego przeciwnika i przegrał starcie.

Feri Acz jest więc postacią pozytywną, mimo początkowego nieprzyjemnego wrażenie. To chłopiec na wskroś uczciwy, sprawiedliwy i odważny, co widać po sposobie, w jaki zarządza Czerwonymi Koszulami – ma on ich szacunek i autorytet.

Dodaj komentarz