Janosz Boka – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Powieść węgierskiego autora, Ferenca Molnára, zatytułowana „Chłopcy z Placu Broni”, po raz pierwszy została wydana z roku 1906. Autor opisał w niej dwie grupy chłopców, które walczyły między sobą o dostęp do tytułowego placu. Przywódcą chłopców, którzy zajmowali Plac Broni, był Janosz Boka.

Charakterystyka Janosza Boki

Janosz Boka był dowódcą chłopców z Placu Broni, a rywalizował z nim Gereb, zazdroszczący mu pozycji. To nastolatek, który wcześnie wziął na siebie odpowiedzialność za grupę rówieśniczą. Ma zaledwie czternaście lat i wyróżnia go chłopięca jeszcze uroda. Jednak Janosz ma w sobie wiele cech dorosłego przywódcy i właśnie kimś takim stara się on być dla młodszych chłopców. Jest spokojny, rozważny i sprawiedliwy, co zdobywa mu szacunek innych chłopców. To prawdziwy lider, który dba o potrzeby swojej grupy, przez co naturalnie staje się dla innych autorytetem. Chłopcy ufają Janoszowi, gdy przemawia do nich swym łagodnym głosem. Boka nie unosi się gniewem i nie reaguje gwałtownie na różnego rodzaju wydarzenia. Jego spokój także jest czynnikiem decydującym o tym, że to właśnie on jest przywódcą chłopców z Placu Broni. Boka jest także bardzo dojrzały jak na swój wiek, przypomina bardziej dorosłego niż nastolatka, którym przecież wciąż jest. Janosz nie lubi wdawać się w niepotrzebne konflikty, woli na spokojnie rozwiązywać problemy. W trakcie wyprawy do Ogrodu Botanicznego zawiązuje się przyjaźń między nim, a młodszym od niego Nemeczkiem. Janosz ceni sobie szczerość, uczciwość i sprawiedliwość wobec wszystkich. Jest sprytny i inteligentny, ale w przeciwieństwie do Gereba nie ucieka się do podstępów i intryg. Angażuje się w życie grupy, na przykład razem z chłopcami walcząc o tytułowy Plac Broni. Pozostaje zawsze przy boku swoich kolegów, towarzysząc im we wszystkich zmaganiach.

Janosz Boka jest więc przykładem urodzonego dowódcy, chłopca bardzo dojrzałego jak na swój wiek i odpowiedzialnego. Jest postacią jednoznacznie pozytywną. Ma w sobie wiele zalet, które sprawiają, że inni chłopcy traktują go jako swój autorytet. Janosz zdaje się dorastać szybciej niż jego rówieśnicy i często mierzy się z problemami, które innych jeszcze nie dotyczą. Boka jest też osobą wartą naśladowania, inspirującą innych w dobry sposób.

Dodaj komentarz