Sztuka odgrywa w życiu człowieka wielką rolę, dlatego też więc wiele osób mówi o tym, jak ogromny wpływ miała na nich lektura danej książki czy poematu. Kontakt z dziełami literackimi wpływa bowiem na emocje człowieka, jego sposób postrzegania świata, ukazuje mu nowe perspektywy i poszerza horyzonty. Literatura odgrywa więc ważną rolę w życiu ludzkim, potrafi wywierać na nie ogromny wpływ. Widać to chociażby na przykładzie wielu bohaterów literackich, których życie zmieniło się pod wpływem ważnej dla nich lektury.
W noweli „Latarnik” autorstwa Henryka Sienkiewicza lektura spełnia bardzo ważną rolę w życiu głównego bohatera, latarnika Skawińskiego. Jest on emigrantem i wiele lat spędził na podróżach po świecie, daleko od swojej ojczyzny, czyli Polski. Pracę jako latarnik u wybrzeży Panamy przyjmuje on, ponieważ na starość poszukuje stabilizacji i spokoju. Skawiński w spokoju wykonuje swoje obowiązki, aż w paczce trafia do niego egzemplarz „Pana Tadeusza”. Lektura tak pochłania latarnika, że zaniedbuje on swoje obowiązki i dochodzi wówczas do wypadku. Skawiński traci swoją posadę i musi opuścić wyspę. Jednak lektura „Pana Tadeusza” rozbudza w nim od nowa uczucia patriotyczne i tęsknotę za ojczyzną. Przypomina mu ona bowiem o kraju, który utracił wiele lat wcześniej. Lektura odpowiadała więc za ożywienie patriotyzmu w sercu Skawińskiego.
Innym przykładem postaci, dla której lektura była bardzo ważna i odegrała istotną rolę w jej życiu, był Gustaw z romantycznego dramatu „Dziady cz. IV”. Za młodu zaczytywał się on w dziełach znanych twórców epoki, takich jak Goethe czy Schiller. Wywarły one ogromny wpływ na jego sposób postrzegania świata i sprawiły, że zaczął on widzieć miłość w kategoriach takich, jak opisywana była ona w dziełach takich jak „Cierpienia młodego Wertera”. To właśnie przez to trwał w nieszczęśliwej relacji, która nie miała szans się spełnić, co ostatecznie doprowadziło go do popełnienia samobójstwa, nie był on już bowiem w stanie wytrzymać cierpienia, jakie się z tym łączyło. W jego życiu więc literatura także odegrała ważną rolę i przyczyniła się do tego, że przeżywał on straszliwe męki i ostatecznie zdecydował się go sam pozbawić.
Marcin Borowicz z powieści Stefana Żeromskiego pod tytułem „Syzyfowe prace” także zmienił swoje życie pod wpływem nawet nie lektury, ale wręcz recytacji wielkiego dzieła literackiego, jakim była „Reduta Ordona” autorstwa Adama Mickiewicza. Pod jego wpływem zmienił swoje podejście do Polski i z rusofila stał się prawdziwym patriotą, który przejrzał na oczy i zrozumiał, co zaborca uczynił jemu i jego ojczyźnie.
Literatura może więc pełnić ważną rolę w życiu człowieka i wręcz zmieniać je na lepsze lub na gorsze, w zależności od tego, na jaki grunt pada. Czytanie poszerza więc horyzonty nie tylko pod względem metaforycznym, ale potrafi wprowadzać w nim realne zmiany.