Madame – bohaterowie

Autor: Marta Grandke

Powieść Antoniego Libery pod tytułem „Madame” opowiada o młodzieńczym zauroczeniu, jakiego doświadcza uczeń ostatniej klasy warszawskiego liceum na Żoliborzu, a którego obiektem jest tytułowa Madame, elegancka i tajemnicza nauczycielka francuskiego. Cała opowieść Libery skupia się przede wszystkim na relacjach łączących tę dwójkę bohaterów oraz na ich losach.

Madame to przede wszystkim główna i zarazem tytułowa bohatera powieści Libery. Jest młodą kobietą, w chwili, w której czytelnik ją poznaje, ma ona zaledwie około trzydziestu lat. Mimo to zostaje dyrektorką szkoły i nauczycielką francuskiego. Wyróżnia się w sposób zdecydowany – jest atrakcyjna, codziennie nosi inne, oryginalne ubrania, ma swój styl i pachnie drogimi, francuskimi perfumami. Jest także bardzo inteligentna, oczytana i wykształcona, niektórzy uczniowie się jej boją.

Opisywana jako wyrafinowana, ale także zimna i zdystansowana kobieta. Początkowo nie reaguje na zaloty swojego ucznia, ale z czasem dopuszcza go nieco do siebie i czytelnik także może się dowiedzieć więcej na jej temat. Wraz z rodziną wędrowała ona po Francji i Hiszpanii, a na Uniwersytecie Warszawskim napisała świetną pracę magisterską na temat Simone de Beauvoir. Po latach wciąż pamięta o swoim uczniu i wysyła mu prezent urodzinowy. Wyjeżdża ona też na staż za granicą, opuszczając Polskę i swojego ucznia.

Główny bohater to uczeń klasy maturalnej warszawskiego liceum na Żoliborzu, ale czytelnik poznaje go także jako dorosłą osobę, wspominającą właśnie czasy swojej młodości. To postać bardzo inteligentna i oczytana, zniechęcona marazmem i szarością życia w PRL-u. Mówi płynnie po francusku i szuka swojej drogi, ma ambicję ukończenia studiów z zakresu filologii romańskiej i zostania pisarzem. Madame wzbudza w nim silną fascynację i staje się dla niego ideałem kobiety. Cierpliwie i niezłomnie dąży do zbliżenia się do niej, próbuje to osiągnąć na różne sposoby. Jest to także dla niego sposób na odkrywanie własnej osobowości i tożsamości. Jego wysiłki zostają nagrodzone i zbliża się na swój sposób do Madame, dzięki czemu pamięta go ona nawet po latach od zakończenia przez niego edukacji. Jako dorosły człowiek zostaje pisarzem, a jego debiutancka powieść ma się ukazać na Zachodzie, który go tak w młodości interesował. Madame była dla niego fascynującą osobą, ale także sposobem ucieczki od przytłaczającej go w młodości szarej i beznadziejnej rzeczywistości.