Madame – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

W powieści „Madame” Antoniego Libery zawarty jest opis relacji głównego bohatera oraz narratora dzieła i tytułowej Madame – dyrektorki szkoły i nauczycielki francuskiego, która wzbudza fascynację młodego ucznia. Jest to kobieta wyróżniająca się na każdym kroku.

Charakterystyka Madame

Madame to młoda kobieta, ponieważ czytelnik poznaje ją w chwili, w której ma ona około trzydziestu lat. Obejmuje stanowisko dyrektorki i posadę nauczycielki francuskiego w warszawskim liceum na Żoliborzu, jest osobą wykształconą i obytą. Ukończyła Uniwersytet Warszawski, gdzie napisała bardzo dobrą pracę magisterską na temat twórczości Simone de Beauvoir. 

Madame to osoba raczej chłodna i trzymająca innych na dystans, a co za tym idzie, także bardzo tajemnicza. Wzbudza to silne zainteresowanie jej osobą. Oprócz tego kobieta wyróżnia się pod względem wyglądu na tle innych osób żyjących w PRL-u. Ubiera się zupełnie inaczej, codziennie ma na sobie nowy strój, korzysta z drogich, francuskich perfum. Jest bardzo zadbana, ale mówi się o niej jak o Królowej Śniegu. Nie wygląda tak jak inne kobiety, przez co zwraca na siebie uwagę, zarówno uczniów, jak i współpracowników.

Madame ma także bardzo ciekawą historię rodzinną. Wraz z bliskimi tułała się po Francji i Hiszpanii, gdzie doświadczyła tego, jak wyglądała tamtejsza wojna domowa. Swoją osobą symbolizuje ona niedostępny świat Zachodu, przez co staje się jeszcze bardziej fascynująca. Ma ona dzięki temu ogromne możliwości i udaje jej się wyjechać z kraju na staż. Jest oczytana i inteligentna, radzi sobie w różnych okolicznościach.

Pomimo swojego chłodu i dystansu Madame zaczyna powoli zbliżać się do głównego bohatera, gdy ten nieustannie okazuje jej swoje zainteresowanie. Prowadzi z nim piękną rozmowę w swoim gabinecie, zaprasza do tańca na balu maturalnym, rozmawia z nim o planach na przyszłość. Opatruje mu nawet zranioną na zajęciach rękę, co świadczy o jej współczuciu i delikatności wobec innych. Po latach wciąż pamięta ucznia i przysyła mu prezent urodzinowy. Świadczy to o jej wrażliwości. Pokazuje to też, że mimo pozornego chłodu i dystansu, ona także zaangażowała się emocjonalnie w relację z narratorem, do tego stopnia, że zapamiętała jego datę urodzenia.

Madame to zatem kobieta o wielu zaletach, subtelna, wyrafinowana i oryginalna. Nie można się zatem dziwić, że szybko przyciąga ona uwagę młodego ucznia i jawi się w jego oczach jako ideał kobiecości.