Narrator (Madame) – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Powieść „Madame” autorstwa Antoniego Libery opowiada o zauroczeniu młodego bohatera dzieła jego starszą od niego dyrektorką i nauczycielką francuskiego, tytułową Madame. Bohater ten po latach, już jako dorosły człowiek, wspomina tamten czas i opowiada o życiu w trudnych czasach PRL-u.

Charakterystyka głównego bohatera Madame

Główny bohater i zarazem narrator powieści „Madame” to człowiek dorosły, ale przez większość czasu czytelnik zapoznaje się z tym okresem jego życia, gdy był jeszcze bardzo młody i uczęszczał do ostatniej klasy warszawskiego liceum na Żoliborzu. To uczeń bardzo kreatywny i inteligentny, poszukujący różnego rodzaju sposobów spędzania czasu. Próbuje między innymi założyć zespół muzyczny i grupę teatralną, jednak szkolne władze nie pozwalają mu na to.

W tych okolicznościach nie można się dziwić, że pojawienie się wyrafinowanej, oryginalnej i atrakcyjnej Madame, dyrektorki szkoły i nauczycielki języka francuskiego, wzbudza w nim fascynację. Bohater dochodzi do wniosku, że jest ona ideałem kobiety i zaczyna robić wszystko, by nawiązać z nią relację.

Główny bohater to postać inteligentna, wykształcona i oczytana, zna też płynnie język francuski. Z tego powodu jego zaloty w stosunku do Madame przyjmują bardzo subtelną formę, na przykład opowiadania i relacjach kobiety i mężczyzny, przerzucaniem się cytatami oraz uczestnictwa w artystycznych przedsięwzięciach. Bohater zwierza się jej też ze swoich planów na przyszłość – chce ukończyć filologię romańską, a potem zostać pisarzem. Jest zatem bardzo ambitny i wie, czego chce od życia.

Jest także bardzo cierpliwy i nieustępliwy. Potrafi się posunąć nawet do śledzenia Madame, by odkryć, gdzie ona mieszka. Nie można go łatwo zbyć. Jego cierpliwość i wytężone działania ostatecznie przynoszą efekty i Madame pozwala mu się zbliżyć do siebie.

Po studiach bohater powraca do swojego liceum, by odbyć tam praktyki nauczycielskie. Dowiedział się, że jego domniemany romans z Madame stał się tam legendą i świadomie podsycił go jeszcze, opowiadając uczniowi fałszywą historię o jego wspólnym z nauczycielką wyjeździe. Sama Madame zapamiętała swojego niezwykłego ucznia i po latach przysłała mu nawet prezent urodzinowy.

Główny bohater powieści jest zatem człowiekiem inteligentnym i wykształconym, świadomym swoich zalet i nieustępliwie dążącym do realizacji swoich celów na różnych polach. Czytelnik ma możliwość obserwowania, jak przebiega jego dorastanie i pierwsza fascynacja kobietą.