Relacje międzypokoleniowe w życiu jednostki i społeczności. W pracy odwołaj się do: lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.

Społeczeństwo składa się z pokoleń, które po sobie następują. Człowiek jest istotą społeczną, nie można się zatem dziwić, że ludzie żyją w grupach, polegając na sobie nawzajem, a członkowie przekazują sobie cenną wiedzę i doświadczenia zgromadzone przez nich w ciągu wielu lat. Jednak nie zawsze relacje międzypokoleniowe układają się dobrze, a konflikty między przedstawicielami różnych pokoleń są znane doskonale wielu ludziom.

Napisz przemówienie, w którym przekonasz rówieśników, że przyjaźń między dwiema osobami to rodzaj harmonii, która potrafi połączyć zupełnie różne charaktery.W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy, w pierwszych zdaniach mojego przemówienia chciałbym Wam przede wszystkim podziękować, że zdecydowaliście się poświęcić chwilę swojego cennego czasu na wysłuchanie moich myśli, a także zapewnić, że nie nadużyję Waszej uwagi.

Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka. W pracy odwołaj się do: lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.

Nadzieja to zjawisko, bez którego naprawdę trudno jest żyć i funkcjonować. Człowiek musi wierzyć, że gdzieś jakaś siła wyższa mu sprzyja i że wyciągnie ku niemu pomocną dłoń, kiedy przyjdzie taka potrzeba. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie może być źródło takiej wiary, w którym moglibyśmy się zanurzyć, gdy przyjdzie taka potrzeba.

Średniowieczny wzorzec rycerza. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Pieśni o Rolandzie. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Epoka średniowiecza kojarzy się z wieloma rzeczami, ale wśród nich wiele osób wymieniłoby bez wątpienia rycerzy. Zasłynęli oni swoim charakterystycznym wyglądem, odwagą i kodeksem moralnym, który stał się wzorem prawdziwej cnoty i wskazywał, jak należy się odpowiednio i moralnie zachowywać. W ten sposób ukształtował się również średniowieczny wzorzec rycerza, który utrwalono też w literaturze z tego okresu.

Motyw cierpiącej matki. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Lamentu świętokrzyskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Jednym z najczęściej pojawiających się w literaturze motywów już od początku jej istnienia jest z pewnością ten, który mówi o matce. Jej figura jest uniwersalna dla całej ludzkości, stąd jej popularność. Matka jest przedstawiana przez twórców na różne sposoby, jako opiekunka, osoba pełna miłości i poświęcenia, wzór do naśladowania.

Co sprawia, że człowiek nie może w pełni decydować o własnym losie? W pracy odwołaj się do: lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.

Mówi się, że człowiek jest kowalem własnego losu i tylko od niego zależy, jak potoczy się jego życie. Twórcy tego powiedzenia nie wzięli jednak pod uwagę wielu czynników, które sprawiają, że człowiek nie do końca panuje nad swoim życiem. Wiele kwestii sprawia, że człowiek nie może decydować sam o swoim losie i jest skazany na to, co przyniesie mu życie.