Jan Brzechwa to autor jednej z najbardziej znanych i wciąż popularnych powieści dla dzieci zatytułowanej „Akademia pana Kleksa”. Po raz pierwszy wydano ją w roku 1946, a jej głównym bohaterem jest Adaś Niezgódka, jeden z uczniów tytułowej Akademii. Mimo wielu lat od pierwszego wydania Adaś pozostaje ulubionym bohaterem powieści wielu osób, w tym także i mnie. Ma bowiem wiele zalet i wartości, które wciąż trafiają do współczesnego czytelnika.
Adasia poznajemy głównie przez pryzmat pamiętników, jakie prowadzi w trakcie swojego pobytu w Akademii. Jego perspektywa jest więc głównym spojrzeniem na wydarzenia, do jakiego ma dostęp czytelnik podczas lektury powieści Brzechwy. Ułatwia to zrozumienie jego opinii oraz wczucie się w jego sytuację czy utożsamianie się z nim. Adaś prezentuje pobyt w Akademii przez pryzmat dwunastolatka, który pierwszy raz w swoim życiu czuje, że znalazł się na właściwym miejscu, w zwykłej szkole bowiem nie mógł się odnaleźć. To sprawia, że sympatię do niego zaczyna czuć wiele osób, które także znalazły się kiedyś w podobnej sytuacji. Adaś jest także osobą wyróżniającą się na tle innych bohaterów. Najpierw zwraca uwagę jego niezdarność. Potem uwagę przyciąga jego przemiana wewnętrzna, kiedy to Adaś stał się uczniem uważnym, sumiennym i odpowiedzialnym.
Oprócz tego Adaś był także wrażliwym chłopcem, który myśli o innych. Kiedy dowiedział się, że szpak Mateusz nie może wrócić do swojej ludzkiej postaci, ponieważ zgubił potrzebny mu do tego guzik z czapki, postanowił mu pomóc. Adaś zaczął więc zbierać wszystkie napotkane przez siebie guziki, mając nadzieję, że któregoś dnia znajdzie ten właściwy. Oprócz tego Adaś w trakcie wizyty w bajce o śpiącej królewnie mógł skosztować przepysznych lodów. Schował porcję do kieszeni, by poczęstować kolegów, którzy zostali w Akademii. Lody jednak stopiły się, co bardzo zmartwiło Adasia. Chłopiec nie przejmował się jednak zniszczonymi spodenkami, tylko tym, że inni uczniowie nie będą mogli zjeść tych lodów. Opowiedział on także swoim kolegom o wizycie w Psim Raju, by chłopcy mogli chociaż w taki sposób uczestniczyć w jego przygodzie. Świadczy to o wielkiej wrażliwości i empatii Adasia.
Chłopiec był także najlepszym uczniem w swojej klasie, szybko przyswajał wiedzę i stał się także asystentem pana Kleksa w kuchni, co było prawdziwym zaszczytem. Zaufaniem obdarzył go też szpak Mateusz, przedstawiając historię swojego życia. Adaś jest więc chłopcem sumiennym i odpowiedzialnym, wzbudzającym sympatię i zasługującym na zaufanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jak poważnie podchodzi do każdego zadania.
Ze względu na te zalety i wartości, jakie Adaś wyznawał, bohater ten szybko staje się ulubioną postacią wielu czytelników i stał się także moją. Bardzo łatwo można go polubić i Adaś utrzymuje to wrażenie aż do samego końca powieści.