Adaś Niezgódka – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

„Akademia pana Kleksa” to jedna z najważniejszych i najbardziej znanych polskich powieści dla dzieci. Jej autorem jest poeta i prozaik Jan Brzechwa. Dzieło to opisuje życie uczniów w tytułowej Akademii pod okiem jej dyrektora, czyli ekscentrycznego pana Kleksa. Wszystkie wydarzenia czytelnik poznaje z perspektywy głównego bohatera, jednego z uczniów i zarazem narratora opowieści, czyli Adasia Niezgódki.

Charakterystyka Adasia Niezgódki

W chwili rozpoczęcia nauki w Akademii Pana Kleksa, Adaś Niezgódka ma dwanaście lat. Cechuje go wyjątkowa niezdarność i nieporadność. Jest on narratorem całej opowieści, którą czytelnik poznaje z jego zapisków i pamiętników. W jego wyglądzie zwracają uwagę rude włosy. W szkole nosi odpowiedni mundurek, na który składa się granatowa koszula, białe, długie spodnie, granatowe pończochy i białe buty. Przed przystąpieniem do Akademii pana Kleksa zmagał się z wyjątkową niezdarnością. Sprawiał tym wiele kłopotów w domu rodzinnym i martwił swoich rodziców tym, że sobie nie radzi. Upuszczał wiele rzeczy i spóźniał się na lekcje w swojej zwykłej szkole. Nie udawało mu się także na czas odrabiać zadań domowych, co ściągało na niego gniew nauczycieli. Adaś gustował w jedzeniu słodyczy i najbardziej lubił sok malinowy.

Chłopiec znalazł się w Akademii pana Kleksa na zaproszenie uczonego szpaka Mateusza. Na miejscu zyskuje nowych przyjaciół wśród uczniów. Wszyscy oni mają imiona zaczynające się na literę „A”, tak jak Adam. W Akademii Adaś szybko wdrożył się w swoje nowe obowiązki, wśród których między innymi znalazło się wyciskanie owoców i przygotowywanie sosów do obiadów po okiem pana Kleksa. Z czasem Adaś stał się w kuchni jego zastępcą, co było dla niego prawdziwym zaszczytem.

W czasie pobytu w Akademii Adaś wielokrotnie pokazywał, że jest chłopcem dobrym i empatycznym, o wielkiej wrażliwości i współczującym innym. Przykładem tego jest jego płacz nad dziewczynką z zapałkami, która zamarza w swojej bajce. Po wysłuchaniu historii szpaka Mateusza, który miał być zaklętym w ptaka księciem, Adaś obiecał pomóc mu odnaleźć guzik, który zmieniłby go z powrotem w człowieka. Adaś troszczy się także o swoich szkolnych kolegów. Gdy odwiedza bajkę o śpiącej królewnie, to próbuje przemycić dla nich lody, które były elementem podawanego tam poczęstunku. Świadczy to o tym, że zawsze o nich pamiętał i pragnął się dzielić z nimi tym, co najlepsze. Niosąc lody, ubrudził sobie spodnie, ale prawdziwą przykrość sprawił mu fakt, że jego koledzy ich nie spróbują.

Poszukiwania guzika Mateusza pokazują, jak wielką wagę Adaś przywiązywał do danego słowa i lojalności wobec bliskich. Guzika nie można było znaleźć nawet mimo wielu prób, ale Adaś nie ustawał w swoich próbach, miał bowiem poczucie, że Mateusz liczy na niego. Wie, że bez tego guzika Mateusz nie ma szans na powrót do prawdziwej postaci, dlatego nieustannie podejmuje kolejne próby odnalezienia go. Pokazuje to także, jaki Adaś był cierpliwy i wytrwały w swoich postanowieniach.

Akademia na doskonały wpływ na Adasia. W trakcie pobytu tam znika większość problemów chłopca, z którymi wcześniej się mierzył. Nie jest już niezdarny, staje się sumienny, odpowiedzialny i uważnie wypełnia swoje obowiązki względem innych. Adaś w Akademii jest więc osobą, na której można polegać i warto powierzać mu ważne misje różnego rodzaju, co szybko dostrzega pan Kleks. Dyrektor obdarza go więc zaufaniem, między innymi pozwalając Adasiowi na pracę w kuchni. Wysyła go także w odwiedziny do innych bajek, by Adaś tam załatwiał dla niego rozmaite sprawy. Adaś staje się zaradny, a w trudnych sytuacjach działa, aktywnie rozwiązując stające na jego drodze problemy. Nie poddaje się i nie działa pod wpływem emocji, zwłaszcza negatywnych. Wie, że każda sytuacja ma swoje rozwiązanie. Wysiłki Adasia są doceniane przez pana Kleksa i nagradzane na przykład kolorowymi piegami, które dyrektor wręcza swoim uczniom w ramach nagrody.

Adaś wyróżnia się na tle innych uczniów. Pan Kleks darzy go ogromnym zaufaniem i często nie może się bez niego obyć. Chłopiec także ma niezwykłe umiejętności. Jako jedyny spośród uczniów z powodzeniem wznosi się w powietrze, naśladując pana Kleksa. Przeżywa dzięki temu niezwykłą przygodę w Psim Raju, gdzie spotyka swojego ukochanego psa, Reksa. Jest to dla niego bardzo pouczająca wyprawa. Wszystko to osiąga w zaledwie pół roku swojego pobytu w Akademii. Jest także obecny podczas ożywiania Alojzego, czyli lalki wprowadzonej do Akademii przez golarza Filipa. Adaś wyróżnia się także swoją zdolnością do obserwowania różnych wydarzeń i do wyciągania z nich wniosków. Jest więc bardzo bystry i inteligentny.

Adaś jest bohaterem, który w Akademii pana Kleksa przechodzi przemianę wewnętrzną. Z chłopca niezdarnego, roztrzepanego i trochę zagubionego, zmienia się w bystrą, aktywną i sumienną osobę, która szybko zyskuje zaufanie dyrektora placówki. Oprócz tego Adaś jest także postacią pozytywną i sympatyczną, którą czytelnik z łatwością może polubić. Jego perypetie wzbudzają także sporo zainteresowania.

Dodaj komentarz