W ostatniej strofie podmiot liryczny zastanawia się, co zostanie po tytułowym pokoleniu. Nie wie on czy działania pokolenia staną się jak działania bohaterów „Illiady” Homera. Rozprawia ono tym, czy staną się oni bohaterami, czy zostaną zupełnie zapomnieni. Martwi go to, że na ich grobie być może nawet nie zostanie postawiony krzyż.
Pokolenie – podsumowanie
Krzysztof Kamil Baczyński w swoim wierszu w sposób bardzo emocjonalny i dosadny ukazał odbiorcy realia wojny. Dzięki użytym środkom stylistycznym odbiorca mógł wyobrazić sobie wojenną codzienność ze szczegółami. Autor przedstawił w wierszu pokolenie, które zamiast cieszyć się młodością, musiało stawić czoła wojennej rzeczywistości. Pokolenie to żyło w strachu, cierpiało i mierzyło się ze zjawiskami, o jakich my teraz nie mamy pojęcia.
Krzysztof Kamil Baczyński nakłonił w ten sposób do refleksji nad sensem wojen. Po lekturze odbiorca zaczyna zastanawiać się nad funkcjonowaniem świata, nad tym, jak żyć, żeby znowu nie doszło do wojny i tak makabrycznych zjawisk, jak te opisane w wierszu „Pokolenie”.