W dramacie zatytułowanym „Tango” autorstwa Sławomira Mrożka, po raz pierwszy wydanym w roku 1964, czytelnik ma okazję spotkać wielu bohaterów, należących do pewnej rodziny, zmagającej się z odwróconym konfliktem pokoleniowym. Jedną z postaci jest młodziutka Ala, kuzynka i narzeczona głównego bohatera. Ala w pewnym sensie poddaje się wydarzeniom, jakie mają miejsce wśród jej bliskich i próbuje znaleźć tam swoje miejsce.
Charakterystyka Ali
Ala to bardzo młoda dziewczyna. Ma zaledwie osiemnaście lat. Autor opisuje ją jako osobę dorodną i urodziwą, z długimi, prostymi włosami. Ubrana jest w zwiewną, nieprzezroczystą koszulę, pełną zakładek i falbanek. Jest to raczej suknia niż koszula nocna. Ala niespodziewanie włącza się do wydarzeń, wyskakując z legowiska w salonie domu Eleonory i Stomila. W trzecim akcie, w trakcie przygotowań do ślubu z Arturem, Ala zmienia swój strój na suknię ślubną i welon.
Postać Ali jest bardzo ważna dla Artura, który jest w niej zakochany. Z pomocą dziewczyny chce także przywrócić dawny ład. Stwierdza bowiem, że metodą na osiągnięcie tego celu, będzie wzięcie z Alą ślubu, który jest symbolem dawnych zasad i tradycji. Oświadcza się więc swojej kuzynce. Ala nie wie, co odpowiedzieć i dopiero naciski ze strony chłopaka sprawiają, że ostatecznie zgadza się na małżeństwo z nim. Podejmuje więc bardzo ważne decyzje w młodym wieku wbrew swojej woli. Na dodatek Ala jest osobą o romantycznym usposobieniu i wierzy w prawdziwą miłość. Obawia się więc, że Artur chce ją poślubić tylko ze względu na swoje zasady i chęć postępowania zgodnie z nimi. Ona sama sądzi też jednak, że ślub to tylko formalność. Fascynuje ją za to styl życia jej krewnych. Ala jest postacią pełną wewnętrznych sprzeczności. Wynika to zapewne z jej młodego wieku i światopoglądu, który nie miał jeszcze szans się całkowicie ukształtować. W związku z tym dziewczyna czuje się zagubiona.
Osobą, która staje się dla Ali swego rodzaju autorytetem, jest jej ciotka, Eleonora. Dziewczyna na swój sposób próbuje ją naśladować. Kończy się to tym, że zdradza Artura z Edkiem po tym, jak Eleonora opisała jej fascynującą siłę i brutalność mężczyzny. Na dodatek Ala nie wierzy w to, że Artur naprawdę ją kocha, co także motywuje ją do zdrady. Ala jest przyzwyczajona do tego, że mężczyźni zalecają się do niej bezpośrednio, nie rozumie wahań czy wątpliwości Artura, który nie daje się uwieść. Młodzi nie są w stanie znaleźć wspólnego języka w tej relacji. Ala z jednej strony kusi Artura, z drugiej odpycha go, gdy ten decyduje się ja pocałować. To także świadczy o jej niedojrzałości i wewnętrznych sprzecznościach, jakie przeżywa dziewczyna.
Ala jest więc przykładem osoby bardzo młodej, dopiero dojrzewającej i kształtującej swoje podejście do życia. Łatwo ulega wpływom, a jej decyzje często zaprzeczają sobie wzajemnie. Ostatecznie ulega wpływowi krewnych i staje się tak samo zdemoralizowana jak oni. To reprezentantka pokolenia, które wychowali rodzice odrzucający wszelkie normy, obyczaje czy tradycje.