„Chłopcy z Placu Broni” autorstwa węgierskiego pisarza Ferenca Molnára początkowo byli powieścią, która ukazywała się w odcinkach od roku 1906. Autor przedstawił w niej losy dwóch grup chłopców, walczących między sobą o dostęp do zamieszczonego w tytule Placu Broni, na którym można było się bawić lub grać w palanta. Dzieło to weszło do klasyki literatury i trafia do wciąż nowych odbiorców, którzy zapoznają się z przejmującą historią głównego bohatera, czyli Nemeczka.
Akcja powieści ma miejsce pod koniec wieku XIX i ukazuje realia życia w ówczesnych Węgrzech oraz przybliża czytelnikowi to, jak wyglądała codzienność wielu dzieci w tamtych czasach. Autor szczegółowo opisuje bowiem zajęcia Boki i jego towarzyszy, pokazuje, jak spędzali czas w szkole i poza nią i jak funkcjonowali w grupie rówieśniczej. To doskonała lektura dla dzieci i młodzieży, która pokazuje problemy dotyczące tego okresu w życiu w sposób uniwersalny i ponadczasowy, dlatego nawet współczesny odbiorca znajdzie w niej coś dla siebie. „Chłopcy z Placu Broni” ukazują bowiem wiele wciąż aktualnych cech takich jak odwaga czy lojalność wobec przyjaciół za wszelką cenę.
Istotny jest także sposób, w jaki autor opisał losy głównego bohatera. Historia Nemeczka opowiada tak naprawdę o nieustannej walce o szacunek, o docenienie i o swoje miejsce w grupie. W imię przyjaciół i Placu Broni Nemeczek poświęca swoje zdrowie i życie. Zostaje przez kolegów doceniony, jednak jest dla niego już za późno, by mógł się tym faktem cieszyć. Na dodatek po jego śmierci Plac Broni zostaje sprzedany, jego poświęcenie idzie więc na marne.
Powieść Ferenca Molnára opowiada więc o rzeczach bardzo ważnych, nie tylko dla dzieci i młodzieży. Mówi ona bowiem o lojalności, o przywiązaniu do swojej małej ojczyzny, jaką dla chłopców był Plac Broni oraz o lojalności wobec ludzi, którzy są dla nas ważni. Autor pokazuje także, że nawet zdrajca ma szansę odpokutować swoje winy. Jednak z drugiej strony historia ta pokazuje, że w życiu nie zawsze możliwe są szczęśliwe zakończenia, o czym boleśnie przekonał się główny bohater – mały, dzielny Nemeczek. Poświęcił on swoje życie dla wartości, które krótko po jego śmierci praktycznie przestały istnieć, walka o Plac Broni okazała się bowiem nie mieć sensu.