W „Balladynie” Juliusza Słowackiego czytelnik poznaje okrutną historię głównej i tytułowej bohaterki, która dążyła do zdobycia władzy za wszelką cenę. Jej starania i intrygi doprowadziły do śmierci wielu postaci z dalszego planu, które albo jej przeszkadzały albo zostały przez nią bezwzględnie wykorzystane. Takim bohaterem jest kochanek Balladyny, rycerz Fon Kostryn.
Charakterystyka Fon Kostryna
Fon Kostryn to dowódca warty w zamku Kirkora, jeden ze służących mu rycerzy. Pochodzi z niemieckiego rodu. Oznacza to, że jego pozycja w hierarchii osób powiązanych z Kirkorem jest stosunkowo wysoka i wpływowa. Fon Kostryn jest więc człowiekiem piastującym ważne stanowisko i w związku z tym cieszy się zaufaniem ze strony Kirkora.
Podobnie jak Balladyna, Fon Kostryn jest człowiekiem ambitnym i szukającym sposobu na zdobywanie coraz to nowych wpływów, majątku i władzy. Nieustannie wypatruje on okazji do tego, by zyskać kolejne możliwości i awansować w hierarchii panującej na zamku. Gdy Kirkor opuszcza swój dom, to Fon Kostryn bez wahania nawiązuje romans z jego żoną, Balladyną. Świadczy to o wyrachowaniu tego bohatera. Nie miał on bowiem skrupułów przed zdradzeniem swojego pana i wykorzystał od razu nadarzającą się okazję.
Mężczyzna szybko pokazuje, jak okrutny i bezwzględny jest. Staje się bowiem partnerem Balladyny w jej kolejnych zbrodniach. Ich spisek doprowadza do śmierci Kirkora na polu bitwy. Pokazuje to jego wyrachowanie. Fon Kostryn dążył do zabicia człowieka, któremu zawdzięczał swoją pozycję i dobrobyt. Zbrodnia była dla niego jedynie narzędziem do osiągnięcia kolejnego celu.
Widać więc, że Fon Kostryn nie kieruje się moralnością czy kodeksem moralnym, a jedynie korzyściami, jakie może osiągnąć. Jednak jego egoizm, pycha i chciwość doprowadzają ostatecznie do jego upadku. Po zamordowaniu Kirkora Balladyna postanawia bowiem pozbyć się również niepotrzebnego już kochanka. Fon Kostryn ginie więc w wyniku otrucia, gdy tylko Balladyna uznaje, że może on jej zagrażać w dalszych planach.
Fon Kostryn żył więc w sposób niegodny i podobnie umarł. Sam wykorzystywał ludzi do swoich celów i ostatecznie podobnie postąpiła z nim jego bezwzględna kochanka. Fon Kostryn zdradził wielokrotnie swojego pana, po czym sam również padł ofiarą okrutnej zdrady ze strony swojej wspólniczki w zbrodni. Rycerz ten jest przykładem tego, że w świecie przedstawionym sprawiedliwość zawsze działa.