Balladyna – charakterystyka

Jednym z najsłynniejszych dzieł romantycznego poety, Juliusza Słowackiego, jest dramat „Balladyna”. Jego główną bohaterką jest tytułowa postać, żyjąca w ubogiej chacie z matką-wdową oraz swoją siostrą, Aliną. Życie Balladyny odmienia przybycie możnego rycerza, czyli Kirkora. Chce on pojąć za żonę jedną z sióstr. Obecnie Balladyna jest znana jako jedna z najbardziej znanych morderczyń w polskiej literaturze i porównuje się ją nawet do Lady Makbet ze sztuki Williama Szekspira.

Charakterystyka Balladyny

Słowacki opisuje Balladynę jako piękną i młodą dziewczynę. Ma ona mieć alabastrową wręcz cerę, ciemne włosy i czarne oczy. Balladyna jest starsza od swojej siostry, Aliny i jest jej całkowitym przeciwieństwem z wyglądu i z charakteru. Nie wiadomo, ile dokładnie miała lat, ale oczywistym jest, że klasyfikowano ją już jako pannę na wydaniu, poszukującą męża. Wdowa od początku po cichu liczyła, że to właśnie Balladynę wybierze Kirkor, zapewne między innymi dlatego, że była starsza i bardziej odpowiednie byłoby, żeby ona pierwsza wyszła za mąż, przed Aliną.

Balladyna nie była jednak tak dobrą córką jak Alina. Nie garnęła się do pomocy i pracy w chacie, zaniedbywała swoje obowiązki, skupiając się raczej na sobie i na dbaniu o urodę. Jej matka jednak przymykała na to oko, tym bardziej, że Alina pomagała jej jak mogła. Balladyna dorastała więc w poczuciu, że jest bezkarna i wszystko jej wolno. Być może to sprawiło, że rozwinęły się w niej takie cechy jak próżność, lenistwo oraz egoizm. Balladyna wykorzystywała więc matkę i młodszą siostrę. W czasie, gdy one w pocie czoła wypełniały swoje obowiązki, to Balladyna uwodziła kolejnych chłopców i flirtowała z nimi. Jedną z jej ofiar był Grabiec, którego rozkochała w sobie, mimo iż nie planowała wyjść za niego za mąż. Balladyna bawiła się więc uczuciami innych ludzi.

Kirkor był uosobieniem wszystkiego, czego Balladyna pragnęła. Był możnym rycerzem, a ślub z nim oznaczał dostatek i bezpieczne życie, a także awans społeczny. Balladyna nie potrafiła jednak podjąć uczciwej rywalizacji i osiągać rzeczy pracą własnych rąk, do której nie była przyzwyczajona. Była jednak próżna, ambitna i zdeterminowana. Okazało się, że jest zdolna dążyć do celu za wszelką cenę. Rywalizacja z siostrą pchnęła ją do zamordowania Aliny. Balladyna okazała się więc być człowiekiem okrutnym, bezwzględnym i pozbawionym empatii. Awans społeczny i dostatek okazały się być dla niej ważniejsze od własnej siostry. 

Dodaj komentarz