Symbolika i symbole w Balladynie

Autor: Marta Grandke

„Balladyna” Juliusza Słowackiego jest dramatem romantycznym i spełnia wiele cech tego gatunku, Między innymi jest to głęboka warstwa symboliczna, otwierająca przed czytelnikiem wiele dodatkowych, ale ukrytych na pierwszy rzut oka znaczeń. Kryją się one w wielu ważnych dla fabuły przedmiotach, ale także w konkretnych czynach czy sytuacjach, w które zaangażowani są bohaterowie dramatu.

Maliny – czerwone maliny są zbierane w lesie przed siostry chwilę przed zamordowaniem Aliny przez Balladynę. Alinie przypominają one kolor ust ukochanego Kirkora, Balladyna widzi w nich z kolei barwę krwi i śmierć. Stały się symbolem rywalizacji między siostrami oraz straszliwego wydarzenia, jakim było zabicie młodszej z nich przez starszą.

Dzbanek – dzbanek początkowo symbolizował nowe, lepsze życie dla którejś z sióstr. Ta, która pierwsza go zapełniła, miała wyjść za mąż za rycerza i opuścić wiejską chatę. Morderstwo popełnione przez Balladynę zmieniło go jednak w symbol śmierci i rywalizacji.

Złota korona Lecha – to symbol władzy i potęgi, powinien ją nosić tylko prawowity władca tronu. Każdy, kto pożąda władzy, poszukuje też korony, na przykład robi to Balladyna. Jednak założenie korony nie legitymizuje jej rządów. W pewnym momencie symbol ten w prześmiewczy sposób noszony jest przez Grabca, prostego mężczyznę z ludu.

Piorun – to symbol boskiej interwencji, siły wyższej, której zadaniem jest zaprowadzenie porządku w świecie przedstawionym. Piorun oznacza także boską karę i sprawiedliwy gniew, który wzbudziła Balladyna. Pokazuje on także, że siły natury chcą przywrócić w świecie porządek i naturalny ład.

Krew – to symbol zabójstwa i śmierci. Oznacza ona niewinna ofiarę, jaką stała się Alina, zabita przez własną siostrę.

Piętno – to symbol zabójcy i nawiązanie do biblijnego Kaina. Pojawia się na czole Balladyny po tym, jak zabiła ona siostrę. Nie jest ona w stanie się go pozbyć lub zmyć i musi zakrywać je przepaską na czole.

Nóż – to kolejny symbol morderstwa i śmierci. Jest on także narzędziem zbrodni, którym posługiwała się Balladyna. Symbolizuje również jej walkę o władzę, ponieważ to przy jego pomocy bohaterka zabija przeciwników.

Zamknięta skrzynia – oznacza ona tajemnicę, test wierności. Zamknięto w niej sekret, który nie powinien zostać odkryty. Kirkor wysłał skrzynię swojej żonie, chcąc ją sprawdzić.

Wierzba płacząca – oznacza ona karę, cierpienie i smutek. Goplana zmieniła w wierzbę Grabca po tym, jak odrzucił on jej uczucia.

Dodaj komentarz