Fred – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

W grudniu 1843 roku Charles Dickens opublikował swoją słynną na cały świat „Opowieść wigilijną”, której akcja dzieje się właśnie w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Jej głównym bohaterem jest stary skąpiec, czyli Ebenezer Scrooge, którego paskudny charakter ma wpływ na wiele opisywanych tekście postaci. Jedną z nich jest jedyny członek rodziny Scrooge’a, jego siostrzeniec Fred.

Charakterystyka Freda z Opowieści wigilijnej

Fred to syn młodszej siostry Scrooge’a, Fan, która zmarła wkrótce po narodzinach dziecka. Fred ułożył sobie jednak życie – ożenił się z młodą i ładną kobietą i co roku organizował przyjęcia świąteczne z okazji Bożego Narodzenia, na które zapraszał licznych znajomych. Co roku zapraszał także samego Ebenezera Scrooge’a, mimo że ten zawsze mu odmawiał. Zawsze składał też wujowi życzenia świąteczne, nie zważając na jego nieprzyjemne usposobienie.  Fred był więc człowiekiem życzliwym, konsekwentnym i cierpliwym. Jeden z duchów Bożego Narodzenia pokazał Scrooge’owi, jak wyglądają przyjęcia, na które nie chciał chodzić. W ich trakcie Fred ciepło wypowiadał się o wuju, choć miałby prawo czuć do niego uzasadnioną niechęć. Siostrzeniec także miał cały czas nadzieję, że wuj zmieni ostatecznie swoje postępowanie.

Siostrzeniec Scrooge’a był więc jego całkowitym przeciwieństwem. Dickens opisuje go jako człowieka szczęśliwego, roześmianego i towarzyskiego, obracającego się w licznym gronie znajomych, w trakcie gdy jego wuj spędzał czas całkiem sam, ponury i zły. Cierpliwość Freda oraz jego przyjazne usposobienie ostatecznie sprawiły, że Scrooge, widząc, jak dobrym człowiekiem jest jego siostrzeniec, zapragnął nawiązać z nim kontakt i być częścią jego życia. Radosna atmosfera, jaka otaczała Freda, ostatecznie podziałała także na starego skąpca, który co roku był zdecydowany spędzać święta samotnie.

Fred był człowiekiem doświadczonym przez los – wcześnie stracił matkę, a jego wuj był bardzo niemiłym człowiekiem. Mimo to zachował swoje pogodne usposobienie i sprawił, że jego życie było radosne i pełne dobrych ludzi. Siostrzeniec Scrooge’a jest więc postacią zdecydowanie pozytywną. Jego przykład w końcu wywarł wpływ na wuja, który ostatecznie po wielu latach odrzucania prób nawiązania kontaktu, zdecydował się stać częścią życia swojego jedynego krewnego.

Dodaj komentarz