Jaki stosunek do świąt Bożego Narodzenia ma Ebenezer Scrooge, a jaki jego siostrzeniec?

Autor: Marta Grandke

Ebenezer Scrooge to główny bohater słynnego opowiadania Charlesa Dickensa zatytułowanego „Opowieść wigilijna”. Jego akcja osadzona jest w czasie świąt Bożego Narodzenia, co znacząco wpływa na przebieg wydarzeń. Scrooge pod wpływem magii świąt doświadcza bowiem wizyty trzech zjaw, które zmieniają jego życie. Opowiadania ukazuje także odmienne podejście do świąt Bożego Narodzenia różnych postaci, w tym także dwóch skrajnie różnych postaw, jakimi wykazywał się Scrooge i jego siostrzeniec, Fred. Mimo iż byli rodziną, to ich poglądy nie pokrywały się ze sobą.

Boże Narodzenie w oczach Scrooge’a i Freda

Ebenezer Scrooge był człowiekiem starym, skąpym, samotnym i zgorzkniałym. Święta Bożego Narodzenia nie przynosiły mu radości i nie uważał, by były one powodem do świętowania. Scrooge mógłby spędzać ten czas wystawnie i zorganizować przyjęcie z tej okazji, jednak szkoda mu było na to pieniędzy. Niechęć Scrooge’a do Bożego Narodzenia mogła mieć swoje źródła w dzieciństwie, ponieważ spędzał je sam w szkole, gdy inni dobrze się bawili. Z powodu tej antypatii cierpiał pracownik mężczyzny, Bob Cratchit, który święta lubił i obchodził, ale musiał wręcz błagać pracodawcę o odrobinę wolnego z tej okazji. Dla Scrooge’a święta były marnowaniem czasu, w trakcie którego mógł pracować i zarabiać. Nie widział on potrzeby spędzania czasu z bliskimi, mimo iż jego siostrzeniec, Fred, co roku zapraszał go na świąteczny obiad. Wszystko to zmieniło się dopiero po wizycie duchów, dzięki którym Scrooge zrozumiał, że musi zmienić swoje postępowanie.

Fred z kolei podchodził do Bożego Narodzenia zupełnie inaczej. Był pogodnym, zadowolonym z życia mężczyzną, który miał młodą żonę i wielu znajomych i to właśnie z nimi chciał spędzać święta. Organizował co roku specjalny obiad, na który zapraszał wszystkich, nawet Scrooge’a, mimo że ten zawsze odmawiał i nigdy nie przychodził. Dla Freda Boże Narodzenie było więc czasem radości i przyjemności. Wspólnie z bliskimi spędzał czas na przyjemnościach, zabawach i przy suto zastawionym stole. Żona Freda zabawiała wszystkich swoją grą na harfie. Fred zawsze miał nadzieję, że pewnego dnia Scrooge zmieni się i zdecyduje się spędzać święta ze swoją jedyną rodziną. 

Fred i Scrooge prezentowali więc skrajnie odmienne podejście do świąt Bożego Narodzenia. Scrooge jednak ostatecznie zmienia się i dołącza do swojego siostrzeńca w tym wspaniałym, rodzinnym czasie.

Dodaj komentarz