Opowieść wigilijna – bohaterowie

Autor: Marta Grandke

„Opowieść wigilijna” to jedno z najbardziej znanych dzieł autorstwa Charlesa Dickensa. Powstało ono w roku 1843 i do tego czasu wielu czytelników poznało losy słynnego skąpca, Ebenezera Scrooge’a, który dzięki bożonarodzeniowym cudom odmienił swój charakter oraz swoje życie. W opowiadaniu czytelnik poznaje nie tylko Scrooge’a, ale także wielu innych bohaterów. Ich życie zmienia się pod wpływem decyzji Scrooge’a.

Ebenezer Scrooge – główny bohater „Opowieści wigilijnej” i postać dynamiczna, podlegająca przemianie. Początkowo jest wyjątkowo zgorzkniałym i niemiłym mężczyzną, który najbardziej w swoim życiu ceni sobie pieniądze. Jest bardzo skąpy i żyje na skraju ubóstwa, by jak najbardziej pomnażać swój majątek, odbija się to także na jego otoczeniu. Scrooge nie ceni sobie relacji z innymi ludźmi, nie udziela się towarzysko, a swojemu jedynemu pracownikowi płaci wręcz głodową pensję. Jego jedynym przyjacielem był jego wspólnik, Jakub Marley. Pod wpływem trzech wizyt świątecznych duchów Scrooge ostatecznie odnajduje radość życia i zmienia się.

Jakub Marley – jedyny przyjaciel i zarazem wspólnik Scrooge’a, razem prowadzili kantor. Marley miał podobne usposobienie co główny bohater, na jego pogrzebie zjawił się tylko Scrooge właśnie. Po śmierci przybywa jako duch, by ostrzec swojego przyjaciela przed konsekwencjami jego postępowania.

Duch Wigilijnej Przeszłości – jeden z duchów, które odwiedziły Scrooge’a. Jego wygląd przywodził na myśl równocześnie dziecko i starego człowieka. To właśnie ta zjawa przypomniała bohaterowi czasy jego dzieciństwa.

Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia – ten duch charakteryzował się zielonym odzieniem i czerwoną brodą. Uświadomił on Scrooge’owi, jak Boże Narodzenie spędzają ludzie wokół niego i sprawił, że zaczął on żałować, że nie bierze w tym udziału.

Duch Przyszłych Wigilii – najstraszniejsza zjawa, która przypominała z wyglądu kostuchę. Pokazała ona Scrooge’owi jego własną śmierć oraz zapowiedziała śmierć małego Tima.

Bob Cratchit – jedyny pracownik Scrooge’a. Mimo iż ten płaci mu grosze, za które nie jest w stanie zapewnić godnego życia rodzinie i leczenia synka, to Bob nie traci pogody ducha. Cieszy się zawsze ze świąt i docenia wszystko, co ma.

Tim Cratchit – mały synek Boba Cratchita. Ma problemy zdrowotne, z powodu których porusza się o kulach i nosi buty ortopedyczne. Ojciec nie ma pieniędzy na jego leczenie, dlatego mały Tim umiera w wizji, jednak zmiana Scrooge’a ratuje mu życie. To bardzo pogodne i dobre dziecko, które nigdy nie skarży się na swój ciężki los.

Fred – siostrzeniec Scrooge’a, syn jego młodszej siostry. Fred to pogodny i cierpliwy człowiek, który zawsze zaprasza swojego wuja na świąteczny obiad, mimo że ten co roku mu odmawia. Fred prowadzi bogate życie towarzyskie, pełne radości i śmiechu. Wierzył w to, że Scrooge pewnego dnia się zmieni na lepsze.

Marta Cratchit – najstarsza córka Boba Cratchita. Chce pomóc ojcu w utrzymaniu rodziny, dlatego zaczęła pracować dla modystki.

Piotr Cratchit – syn Boba Cratchita. Także chciałby pomagać finansowo rodzinie, ale ma trudności w znalezieniu pracy.

Żona Freda – żona siostrzeńca Scrooge’a. Nie wiadomo o niej wiele, ale zdaje się być równie pogodą i szczęśliwą osobą, co jej mąż.

Bella – to dawna ukochana Scrooge’a. Był on w niej zakochany, jednak ona nie zaakceptowała faktu, że dla mężczyzny w życiu liczyły się tylko pieniądze. Po rozstaniu z nim założyła szczęśliwą rodzinę z innym człowiekiem.

Dodaj komentarz