Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa – recenzja

Autor: Marta Grandke

Słynne opowiadanie Charlesa Dickensa zatytułowane „Opowieść wigilijna” powstało w grudniu 1843 roku i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Opowiada ono o losach Ebenezera Scrooge’a – samotnego, skąpego mężczyzny, którego interesuje jedynie pomnażanie swojego majątku, nie lubi świąt Bożego Narodzenia i nie widzi sensu w dbaniu i relacje z innymi. Scrooge’a odwiedzają ostatecznie trzy zjawy świąt, które ukazują mu nową perspektywę postrzegania swojego życia, przez co przerażony możliwymi konsekwencjami Scrooge zmienia się. Tekst ten ma charakter dydaktyczny i moralizatorski.

„Opowieść wigilijna” jest przede wszystkim dziełem uniwersalnym i ponadczasowym. Zawiera ono w sobie morał, który mimo upływu lat, wciąż jest aktualny. Dickens dał do zrozumienia swoim czytelnikom, co tak naprawdę jest w życiu istotne, wskazał też słabości systemu gospodarczego, w jakim żył i który sprawiał, że dzieci takie jak mały Tim umierały z powodu możliwych do wyleczenia chorób. Przesłanie moralne autora z powodzeniem można by przyłożyć także do współczesnych czasów.

Dickens stworzył też zaskakująco celny i dogłębny portret psychologiczny starego człowieka, którego spotkało w życiu wiele nieszczęść, co ostatecznie odbiło się na jego charakterze i sprawiło, że zamknął się on na świat. Ebenezer Scrooge nie jest jednoznacznie złą postacią – spojrzenie na jego dzieciństwo uświadamia czytelnikowi, jak ciężkie ono było. Z drugiej strony Dickens nie usprawiedliwia w ten sposób czynów swojego bohatera.

Inną zaletą opowiadania Dickensa jest połączenie w nim płaszczyzny realistycznej z fantastyczną, co czyni tekst atrakcyjnym dla czytelnika. Pojawienie się zjaw, dzięki którym Scrooge praktycznie podróżuje w czasie, sprawia, że jego losy stają się fantastyczne i intrygujące, nawet mimo niesympatycznej kreacji głównego bohatera. Cała historia nabiera magicznego klimatu, przyciągającego do niej odbiorcę.

Mimo że niedługa, to jednak „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa stała się jedną z najbardziej znanych dzieł opowiadających o ludzkiej przemianie i poruszających tematykę Bożego Narodzenia. Lata mijają, a jej przekaz wciąż żyje i jest uniwersalny, kolejne pokolenia czytelników mogą więc znaleźć w tej historii coś dla siebie, wciąż aktualnego i poruszającego.

Dodaj komentarz