Ligia Kallina – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

„Quo vadis” to jedna z najbardziej znanych powieści autorstwa Henryka Sienkiewicza. Jej akcja osadzona jest w czasach starożytnego Rzymu pod rządami cezara Nerona. Opowiada ona więc między innymi o prześladowaniach w tym mieście pierwszych chrześcijan. Jednak oprócz tego bardzo ważny jest także wątek uczucia romantycznego Marka Winicjusza do zakładniczki wojennej zwanej Ligią Kalliną – najważniejszej kobiecej postaci w utworze.

Charakterystyka Ligii Kalliny

Ligia Kallina to młoda dziewczyna, która od początku powieści odróżnia się od rzymskich patrycjuszy, których ma okazję poznać czytelnik. Przede wszystkim wyznaje ona inną wiarę – nie czci rzymskich bogów, ponieważ jest jedną z pierwszych chrześcijanek. Przebywała w domu Pomponii Grecyny i Aulusa Plaucjusza, ale nie była ich niewolnicą, tylko zakładniczką wojenną. Pochodziła ona z jednego z plemion, z którymi cesarstwo toczyło nieustanne wojny na swoich granicach. Ligia miała być gwarancją tego, że jej lud nie wejdzie na teren Rzymu. 

Początkowo Ligia jest dziewczyną bardzo młodą, całkowicie uzależnioną od swoich przybranych rodziców. Wychowuje się w możnej rodzinie Plaucjuszów, jest niewinna i została w tajemnicy wychowana przez Pomponię Grecynę na chrześcijankę. Była traktowana w tym domu jak ich prawdziwa córka, a nie niewolnica. Towarzyszył jej cały czas wierny sługa o imieniu Ursus, który towarzyszył jej z własnej woli.

Ligia opisywana jest jako przepiękna dziewczyna, której uroda natychmiast zauroczyła Marka Winicjusza. Zakochał się on w niej od pierwszego wejrzenia, a ona poczuła do niego sympatię. Niestety to uczucie sprawiło, że Ligia została wyrwana z domu Pomponii Grecyny i znalazła się w bezpośrednim otoczeniu samego Nerona, co z kolei naraziło ją na niebezpieczeństwo. Zbyt różniła się od rzymskich patrycjuszy i w związku z tym nie chciała zostać na przykład nałożnicą Winicjusza. Ligia ze wszystkich sił trzymała się swoich chrześcijańskich wartości i chciała zachować godność i czystość. Naraziło ją to na kłopoty i prześladowania, dla Chrystusa ryzykowała swoje życie.

Fundamentem światopoglądu Ligii było więc chrześcijaństwo i zgodnie z nim podejmowała każdą swoją decyzję. Była wierną osobą i starała się jak najlepiej wypełniać przykazania. Jej stanowczość, cierpliwość i lojalność doprowadziły ostatecznie do tego, że przemiana wewnętrzna dotknęła nawet Marka Winicjusza, który nawrócił się na chrześcijaństwo i przyjął chrzest. Dobroć, wyrozumiałość, współczucie i zdolność do przebaczania Ligii były czymś, co wyróżniało dziewczynę na tle innych kobiet, jakie Winicjusz spotkał w swoim życiu.

Ligia w „Quo vadis” także przechodzi wewnętrzną przemianę. Z osoby delikatnej, nieśmiałej i niesamodzielnej staje się dojrzałą kobietą, walczącą z losem i lojalną wobec własnych poglądów i przekonań. Bohaterka znalazła w sobie ogromną siłę, by nie ulec wpływom osób od niej potężniejszych, bogatszych i bardziej wpływowych, które mogły zagrozić życiu jej i jej bliskich. Zachowała niezłomną wolę i nie wyrzekła się swojej wiary. Jej postawa może więc wzbudzać podziw.

Ligia przechodzi przez długą drogę pełną trudów, ale ostatecznie jej charakter kształtuje się i staje się ona dojrzałą kobietą, która odwzajemnia miłość Winicjusza. Ostatecznie zostaje ona jego żoną i opuszcza Rzym, by razem z nim żyć tak, jak uważa za słuszne i stosowne, daleko od zepsutego moralnie, zgniłego Rzymu pełnego grzeszników i morderców.

Dodaj komentarz