Szanowni koledzy i koleżanki, dziękuję, że przybyliście tu dziś, by mnie wysłuchać. Zwracam się dziś do was w bardzo ważnej kwestii, jaką jest zachęcenie was do czytania książek. Być może część z was nie wie jeszcze, że są one źródłem niezwykłej, uniwersalnej mądrości, która może okazać się niezwykle przydatna w życiu. Być cała reszta ma wrażenie, że nic nowego w tym temacie nie da się już powiedzieć i niemożliwe jest, bym was do mojej tezy przekonała. Postaram się Wam to udowodnić na podstawie przykładów z literatury, które – mam nadzieję – przekonają was do tego, że w literaturze ukryta jest wspaniała mądrość, dostępna na wyciągnięcie ręki.
Pierwszym przykładem lektury, z której możecie wyciągnąć wiele uniwersalnych wniosków, prawd i mądrości, które przydadzą wam się w codziennym życiu, jest powieść “Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. To historia pozornie prosta i banalna, opowiada bowiem o życiu młodego chłopca na odległej planecie. Jednak pewnego dnia wyrusza on w podróż i odwiedza inne, nieznane mu do tej pory światy. Na nich poznaje inne perspektywy, które do tej pory były mu obce. Widzi na przykład władcę, który nie rozumie, że są na świecie ludzie, którzy nie są jego poddanymi. Mały Książę spotyka także człowieka próżnego oraz takiego, który pogrążony jest w nałogu. Wszystkie te zróżnicowane perspektywy trudnego świata dorosłych w “Małym Księciu” przedstawione są za pomocą niewinnego spojrzenia dziecka, które nie zna jeszcze mechanizmów rządzących światem i w ten sposób często ujawnia ich bezsens i brak logiki. Z powieści więc można czerpać prostą, życiową mądrość, która nie jest jeszcze skomplikowana dziwnymi regułami, jakimi rządzi się świat dorosłych. Dodatkowo “Mały Książę” próbuje wyjaśniać także prawa, jakie obowiązują w relacjach. Zapoznając się ze sceną, w której lis tłumaczy Małemu Księciu, czym tak naprawdę jest według niego przyjaźń, można wyciągnąć z niej cenne wnioski na temat tego, jak wyglądają relacje międzyludzkie i przełożyć je na swoje zachowania w codziennym życiu. Jest w nich głęboka, prosta mądrość, która sprawdzi się nie tylko w przyjaźni, ale także w kontaktach z rodziną, dalszymi znajomymi czy w ukochaną osobą. “Mały Książę” po przeczytaniu otwiera oczy na wiele pozornie oczywistych i banalnych rzeczy, o których nie pamiętamy w pędzie codziennego życia.
Innym przykładem powieści, a raczej całego cyklu, z którego można zaczerpnąć wiele uniwersalnej mądrości, która ominie was, jeżeli pozostawicie te książki na półce, jest seria “Harry Potter”. Historia bohaterów, ubrana w dekoracyjne, magiczne szaty i osadzona w czarodziejskim zamku, jest tak naprawdę opowieścią o tym, że nikogo nie można dyskryminować czy nienawidzić ze względu na to, gdzie się urodził. Czarodzieje walczą bowiem ze śmierciożercami, nie uznającymi za prawdziwych magów osób urodzonych w rodzinach mugoli (czyli niemagicznych osób). Bohaterowie starają się pokonać złego bohatera, który chce się pozbyć ze świata wszystkich niewłaściwie według niego urodzonych osób, w tym jednej z głównych postaci – Hermiony. Książki te pokazują czytelnikom, czym kończy się brak tolerancji i uprzedzenia do kwestii, na które żaden człowiek nie ma wpływu. wyciągnąć z nich można też naukę na temat niszczącej siły nienawiści i budującej mocy miłości i przyjaźni. Główni bohaterowie wspierają się wzajemnie w trudnych chwilach i nawet jeśli pojawiają się między nimi zgrzyty czy konfliktu, to ostatecznie wiedzą, że ich przyjaźń jest największą siłą, dzięki której mogą walczyć ze złem.
Mam nadzieję, że te dwa przykłady pokazały wam, że książki często mają w sobie mądry, wrażliwy przekaz, z którym warto się zapoznać. “Mały Książę” może nauczyć człowieka krytycznego, a zarazem prostego i wrażliwego spojrzenia na świat, tak jak mają to w zwyczaju widzieć dzieci. Powieść ta prezentuje także czytelnikowi, jakie prawa rządzą relacjami międzyludzkimi. “Harry Potter” to z kolei książki mówiące o tym, że nienawiścią nic nie da się osiągnąć, za to przyjaźń i miłość sprawiają, że świat może stać się dla człowieka lepszym miejscem. Dlatego nie zwlekajcie już dłużej i chwytajcie za książki!