Tadeusz Borowski był autorem, który w czasie II wojny światowej przebywał w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Swoje doświadczenia opisał w zbiorze opowiadań, w których ukazał koszmar rzeczywistości osób więzionych tam. Przybliżył także proces łamania człowieka i zmiany go w osobę zlagrowaną, żyjącą w zupełnie innym świecie. W jego dziełach można wyszczególnić wiele motywów literackich.
Motyw obozu koncentracyjnego
W opowiadaniach Borowskiego przede wszystkim obecny jest motyw obozu koncentracyjnego, w którym został osadzony. Gromadzono tam więźniów i wyniszczano ich przez ciężką pracę i głodowe racje żywnościowe. Żyli w skandalicznych warunkach, spali w barakach, nie mieli możliwości dbania o higienę. W takich miejscach ludzie żyli w ciągłym strachu przed śmiercią. Auschwitz szybko stało się symbolem zagłady miliona niewinnych osób, które padły ofiarą zbrodniczej ideologii, jaką jest nazizm.
Motyw śmierci
W opowiadaniach Borowskiego wszechobecny jest też motyw śmierci, która groziła więźniom na każdym kroku. Mordowano ludzi w komorach gazowych, poprzez wyniszczającą pracę, głód, zabijano ich przy próbie ucieczki lub popełniali oni samobójstwo. Śmierć była wszechobecna, więźniowie stopniowo zobojętniali na nią i uczyli się żyć z jej nieustanną obecnością. Przestawali przywiązywać do niej większej wagi, była ona dla nich po prostu codziennością, z którą musieli nauczyć się żyć. Próbowali też za wszelką cenę jej uniknąć i przeżyć obóz.
Motyw cierpienia
Borowski opisał także motyw cierpienia, które nieustannie towarzyszyło więźniom podobnie jak śmierć. Było ono obecne pod względem fizycznym i psychicznym. Osadzeni cierpieli z powodu bólu, przemęczenia, głodu, chłodu lub skwaru w zależności od pory roku, z powodu brudu i chorób. Żyli w nieustannym zagrożeniu życia, tracili bliskich, ich wolność i majątek zostały im odebrane, nieustannie obserwowali cudze cierpienie, co z kolei przyczyniało się do ich psychicznego cierpienia.
Motyw nazizmu
Borowski porusza także motyw ideologii, jaką był nazizm. To właśnie ona doprowadziła do powstania miejsc takich jak Auschwitz i do mordowania ludzi ze względu na to, że nie pasowali do założeń ideologicznych dyktatury nazistowskiej. W ten sposób autor pokazał autorytarny system, który niszczył ludzi za to, kim byli i na co nie mieli wpływu. Obozy koncentracyjne były więc efektem systemowej nienawiści, jaka miała miejsce w Europie w tamtym czasie.