Podstolina – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

W swojej słynnej komedii zatytułowanej „Zemsta” Aleksander Fredro opisał historię sporu o zamek między dwoma rodami, do czego zainspirowały go faktycznie wydarzenia. W swoim dziele Fredro stworzył wiele barwnych postaci, z których każda ma wpływ na przebieg zawartej w dziele historii. Jedną z nich jest Podstolina – opiekunka Klary Raptusiewiczówny, zarządzająca w jej imieniu majątkiem należącym do dziewczyny. To jedna z zaledwie dwóch postaci kobiecych, jakie Fredro zamieścił w swojej komedii.

Charakterystyka Podstoliny

Podstolina, czyli Han­na Cze­pier­siń­ska, jest kobietą, która trzykrotnie owdowiała. Klara Raptusiewiczówna jest spokrewniona z jednym z jej byłych mężów, dlatego kobiecie powierzono opiekę nad majątkiem młodej dziewczyny. Sama Podstolina jest osobą w średnim wieku, ale wciąż pozostaje ona atrakcyjna. Zdaje ona sobie również z tego sprawę, jest kobietą świadomą swoich zalet i urody. Cechuje ją także niezwykła namiętność, która podoba się otaczającym ją mężczyznom. Podstolina jednak zdaje się nie zwracać uwagi na upływ czasu i wciąż próbuje zachowywać się jak młoda dziewczyna, nie zaś jak kobieta, która była w trzech związkach małżeńskich. Nie oznacza to jednak, że jest ona postacią naiwną – kobieta doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że majątek Klary jest pod jej zarządem tymczasowo i w związku z tym próbuje znaleźć kolejnego męża, który będzie dysponował odpowiednimi funduszami. Jest więc sprytna i zdaje sobie sprawę z tego, jak działa otaczający ją świat. 

Można więc powiedzieć, że Podstolina jest osobą wyrachowaną. Mężczyźni składają jej propozycje matrymonialne, a ona chłodno i rozsądnie ocenia, która z nich jest dla niej najbardziej atrakcyjna. Podstolina nie zawiera więc związków z miłości. Flirtuje co prawda z Wacławem, ale można odczuć, że gdyby tylko na horyzoncie pojawiła się atrakcyjniejsza partia, to Podstolina porzuciłaby go bez wahania. By zrealizować swoje cele, Podstolina używa wszystkich metod, także kłamstwa.

Postać Podstoliny można podsumować jako kreację osoby samolubnej, wyrachowanej i skupionej na sobie. Życie tej kobiety skupia się na kolejnych korzyściach materialnych i finansowych, jakie próbuje ona zdobyć poprzez relacje z innymi ludźmi.

Dodaj komentarz