Wątek miłosny w Zemście – opis wydarzeń, streszczenie

Autor: Marta Grandke

Aleksander Fredro wydał swoje najbardziej znane dzieło, czyli komedię „Zemsta” po raz pierwszy w roku 1834. To wielowątkowa opowieść o sporze dwóch rodów o zamek, którą autor oparł o prawdziwe wydarzenia i relacje. Jednak wątek sporu nie jest jedyną istotną częścią tego dzieła. Równie ważny jest wątek miłosny, który jest siłą napędową wielu wydarzeń, jakie mają miejsce w bogatej akcji „Zemsty”.

Wątek miłosny w Zemście – streszczenie

Wątek miłosny w komedii Fredry dotyczy postaci Klary Raptusiewiczówny i Wacława Milczka. Klara jest bratanicą jednego z głównych bohaterów, Cześnika, Wacław zaś synem jego oponenta, czyli Rejenta Milczka. Miłość Klara i Wacława jest więc zakazana, nasuwają się skojarzenia z dramatem „Romeo i Julia”. Wspólnymi siłami próbują znaleźć rozwiązanie tej sytuacji. Ostatecznie udaje im się to dzięki wielu podstępom i intrygom. Pomaga im w tym Cześnik, pragnąc zemścić się na rejencie za zniweczenie jego planów małżeństwa z Podstoliną, opiekunką majątku Klary. Pobierają się wówczas wbrew rodowej zwadzie, jaka ma miejsce między ich opiekunami.

Opis miłości w Zemście

Wacław i Klara na początku spotykają się potajemnie przy murze, który dzieli zamek na część należącą do Cześnika i część Rejenta. Wspólnie rozważają swoje nieszczęśliwe położenie. Wacław chce uciec z Klarą, ale ona się nie zgadza. W międzyczasie ludzie Cześnika przepędzają spod muru murarzy.

Później Wacław podstępem oddaje się w niewolę ludzi Papkina, chcąc w ten sposób zbliżyć się do Cześnika i namówić go do zawarcia zgody z Rejentem. Nie udaje mu się to. Papkin chce uwolnić Wacława, ale ten zdradza mu swoją prawdziwą tożsamość i przekupuje, by pozostała ona sekretem.

Klara z kolei snuje własną intrygę i chce przekonać stryja do swojego małżeństwa z Wacławem poprzez Podstolinę. Nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że Wacława i Podstolinę łączył romans, który ona chętnie by odnowiła. 

Wacław stara się nakłonić ojca, by pozwolił na jego ślub z Klarą. Ten jednak chce wykorzystać syna i przy jego pomocy zniweczyć plany małżeńskie swojego wroga. W międzyczasie do Klary zaleca się Papkin, a ona pomysłowo stara się go od siebie odwieść. 

W międzyczasie Podstolina faktycznie zrywa zaręczyny z Cześnikiem, podoba jej się bowiem pomysł ożenku z Wacławem. Cześnik na wieść o tym postanawia zemścić się na Rejencie. Podstępem zwabia więc Wacława, zapraszając go przy użyciu podrobionego listu. Ostatecznie wysyła jednak po niego służącą.

Wacław spotyka się z Klarą, gdy do pokoju nagle wpadają ludzie Cześnika oraz on sam. Wacław i Klara otrzymują od niego polecenie wzięcia ślubu. W ten sposób Cześnik chce zaszkodzić Rejentowi.

Rejent dowiaduje się o ślubie, gdy stawia się na umówiony z Cześnikiem pojedynek. Młodzi przekonują go do swych racji, spłacają Podstolinę, a Rejent i Cześnik ostatecznie po latach konfliktu zawierają zgodę.

Dodaj komentarz